fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Prawie 6 mld zł nadwyżki w budżecie

Bloomberg
Zamiast zwyczajowego o tej porze deficytu, w kasie państwa pojawiła się ogromna nadwyżka – podał resort finansów.

W okresie styczeń - czerwiec 2017 r. dochody budżetu państwa wyniosły 176,7 mld zł, tj. 54,3 proc. rocznego planu. W porównaniu z czerwcem 2016 r. wpływy były aż o 25,1 mld zł.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów wzrost dochodów podatkowych utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie, tj. 17,7 proc. rok do roku. Wzrost odnotowano we wszystkich głównych podatkach:

- dochody z VAT były wyższe o 28,1 proc. wyższe (tj. o ok. 17,6 mld zł)

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 3,7 proc. rok do roku (tj. o ok. 1,2 mld zł)

- dochody z PIT były wyższe o 7,9 proc. rok do roku (tj. ok. 1,7 mld zł)

- dochody z CIT były wyższe o 13,7 proc. rok do roku (tj. ok. 1,9 mld zł).

Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych za okres I-VI 2017 r. wyniosły 2,2 mld zł.

W okresie styczeń - czerwiec 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 20,7 mld zł i było wyższe o 1,6 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W czerwcu br. miała miejsce wpłata z zysku z Narodowego Banku Polskiego w wysokości 8,7 mld zł. Ponadto w lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 r.

Wykonanie wydatków budżetu w okresie styczeń - czerwiec 2017 r. wg szacunkowych danych wyniosło 170,8 mld zł tj. 44,4 proc. rocznego planu. W analogicznym okresie 2016 r. przekazano porównywalną kwotowo wielkość środków na wydatki - 170,3 mld zł, tj. 46,2 proc. planu.

Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - czerwiec roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7,1 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 plus w okresie styczeń - czerwiec br. – w roku ubiegłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia. Ponadto różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - czerwiec roku ubiegłego odnotowano w ramach ZUS (wykonanie niższe o ok. 4,9 mld zł), co jest spowodowane przede wszystkim lepszym wpływem składek w okresie styczeń – czerwiec 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu roku.

Przy tak stosunkowo wysokich dochodach i niskich wydatkach, budżet państwa zanotował po czerwcu 5,9 mld zł nadwyżki. Jak wcześniej tłumaczył wiceminister finansów Leszek Skiba, to przede wszystkim efekt przekazania w czerwcu niespodziewanie wysokiego zysku z NBP – to aż 8,7 mld zł, podczas gdy w ustawie budżetowej zaplanowano tylko 0,6 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA