fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Hiszpania: spadek PKB o 20 proc., postojowe do 30 września

AFP
Gospodarka Hiszpanii może zanotować w II kwartale spadek o 20 proc. — przewiduje bank centralny. Rząd przedłuży pomoc w finansowaniu technicznego bezrobocia (ERTE) do 30 września.

„Wygląda na to, że spadek PKB przyspieszył znacznie w II kwartale do przedziału, którego środkiem byłby spadek o 20 proc., w ujęciu kwartał do kwartału"- stwierdził bank centralny w kwartalnym raporcie. Wcześniej w czerwcu bank ogłosił, że wpływ lockdownu od połowy marca zaczął być w pełni odczuwalny w II kwartale, spadek miał wynieść 18-21 proc. Teraz bank powtórzył, że w całym roku gospodarka zmaleje o 9-11,6 proc., ale nie wykluczył spadku o 15,1 proc., gdyby doszło do drugiej fali zachorowań na koronawirusa.

Prezes Pablo Hernandez de Cos powiedział w tym tygodniu, że gospodarka zacznie poprawiać się w II półroczu, a w razie najlepszego scenariusza wydarzeń może nawet osiągnąć wzrost o 16 proc. w III kwartale wobec II kwartału.

Hiszpański resort pracy poinformował z kolei na Twitterze, że jest „zielone światło na umowę społeczną rządu z partnerami na przedłużenie do 30 września (rządowej pomocy w finansowaniu technicznego bezrobocia) ERTE. Działania ochronne dla osób pracujących i firm zostaną dostosowane do aktualnej sytuacji, aby nadal dotyczyły najbardziej dotkniętych sektorów" — odnotował Reuter.

Do porozumienia doszło po bardzo twardych negocjacjach, w których ostatnią przeszkodą było negatywne stanowisko organizacji pracodawców CEOE: nie chciała zgodzić się na pewne warunki wcześniejszej propozycji. Rząd miał zatwierdzić na nadzwyczajnym posiedzeniu 26 czerwca przedłużenie finansowania ERTE.

Dotychczas bezrobociem technicznym objęto w Hiszpanii 3,4 mln osób pracujących, program wraz z zasiłkami dla bezrobotnych kosztował w maju 5,12 mld euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA