fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wielka Brytania: To początek recesji

AFP
Brytyjski PKB spadł w pierwszym kwartale o 2 proc. kw./kw. To jego największy spadek od czwartego kwartału 2008 roku. Średnia prognoz analityków mówiła o spadku o 2,5 proc.

W porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej PKB Wielkiej Brytanii spadł o 1,6 proc. Opublikowano również dane o PKB za marzec. Gospodarka skurczyła się wówczas o 5,8 proc. m./m. Restrykcje związane z pandemią koronawirusa wprowadzono w gospodarce brytyjskiej dopiero w końcówce marca. Wszystko więc wskazuje na to, że spadek PKB w drugim kwartale będzie dużo głębszy. Rishi Sunak, brytyjski kanclerz skarbu, stwierdził we wtorek, że kraj jest już w recesji.

- Tylko nieliczne branże doświadczyły wzrostu w pierwszym kwartale. Tymi, które urosły, były usługi wsparcia IT, produkcja farmaceutyków, mydła i środków czyszczących. Pandemia uderzyła w globalny handel a brytyjski eksport oraz import spadały przez ostatnie kilka miesięcy. Można było zobaczyć znaczący spadek importu z Chin - wskazuje Jonathan Athow, zastępca szefa urzędu statystycznego ONS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA