fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: Gdzie się żyje najlepiej

Adobe Stock
Poprawiły się nasze warunki materialne, rośnie też zadowolenie z życie. Ale regionalne różnice pod względem jakości życia są nadal spore – wynika z badań GUS.

„Regionalne zróżnicowanie jakości życia" to cykliczne analizy GUS prowadzone w ramach badania spójności społecznej. Wyniki badania przeprowadzonego w 2018 r. wskazują, że w porównaniu z 2015 r. nastąpiła poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych, w tym spadek ubóstwa.

I tak relatywnego ubóstwa dochodowego doświadczało w 2018 r. 13 proc. gospodarstw domowych wobec 14 proc. w 2015 r. Z kolei relatywnie wysokimi dochodami dysponowało 15 proc. rodzin (choć to mniej o 2 pkt. proc. w porównaniu z 2015).

W zależności od województwa, zasięg relatywnego ubóstwa dochodowego wahał się od 9 proc. do 26 proc. Największy odsetek rodzin ubogich odnotowano w woj. lubelskim – 26 proc. a także w woj. podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim (18-19 proc.). Najwięcej rodzin, które oceniają, że mają wysokie dochody jest z kolei w woj. mazowieckim (27 proc.) oraz dolnośląskim i pomorskim (20 i 18 proc.).

Za to odsetek mieszkańców zadowolonych z warunków życia (takich jak mieszkanie, wyposażenie w sprzęt, zaspokojenie potrzeb) wzrósł w 2018 r. do 27 proc. z 23 proc. w 2015 r. Najwięcej takich zadowolonych z materialnego poziomu życia jest w Wielkopolsce, na Pomorzu i w woj. podlaskim (33-35 proc.). Najmniej – w woj. łódzkim, śląskim i lubelskim (20-21 proc.).

Wraz z poczuciem poprawy materialnej rośnie też zadowolenie z życie ogółem (najwięcej zadowolonych jest w Wielkopolsce – 88 proc. oraz na Pomorzu – 87 proc., najmniej – woj. łódzkim i lubelskim – 76-77 proc.).

Za to na podobnym co trzy lata temu poziomie, kształtował się wskaźnik zaufania do ludzi ogólnie rzecz biorąc, stanowiący miarę kapitału społecznego. Wysokim zaufaniem do ludzi - zarówno do sąsiadów jak i do nieznajomych - wyróżniają się województwa: świętokrzyskie, podlaskie, opolskie i podkarpackie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA