fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Co drożeje najszybciej? Oto główni inflacyjni winowajcy

Portfel
Adobe Stock
Portfele gorzko trawią każdy nasz zakup. Nic dziwnego - w maju br. zanotowaliśmy najwyższy wskaźnik inflacji od 10 lat - na poziomie 4,8 proc. według GUS i 5,1 proc. zgodnie z Eurostatem. Czerwiec przyniósł niewielką ulgę - pisze Business Insider Polska.

Czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach? - Ceny paliw utrzymają wysoką dynamikę z uwagi na wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych. Cen żywności także będą rosnąć w trakcie wakacji – wzrost dotyczyć będzie części produktów. Najbardziej podrożeją produkty pochodzenia zbożowego. Tańsze niż rok wcześniej będą natomiast owoce i warzywa. Wzrost cen usług będzie spowalniać, ale najprawdopodobniej mocniej wzrosną ceny towarów przemysłowych. W związku z tym inflacja bazowa (nieuwzględniająca cen żywności i energii) powinna pozostać stabilna – prognozuje Michał Gniazdowski.

Inflacja spowodowana jest przede wszystkim wzrostem cen paliw - ekonomiści wskazują, że w czerwcu br. płaciliśmy za nie o ponad 27 proc. więcej niż rok wcześniej.

- To jednak efekt bazy - odnosimy się bowiem do pierwszych miesięcy pandemicznych, w których ceny były bardzo niskie - zauważa Michał Gniazdowski, analityk zespołu makroekonomii w Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Szacuje, że do końca roku ceny paliw będą podwyższać CPI o ok. 1 pp.

Systematycznie drożeje też żywność, z rocznym wzrostem na poziomie 2 proc., która razem z napojami bezalkoholowymi, stanowi już przeszło 25 proc. wydatków konsumenckich

Inflacja rozlała się szeroko po gospodarce i dotknęła również kategorie dotychczas deflacyjne jak np. odzież i obuwie. Zdrożały one o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, co jest przełamaniem trendu spadkowego trwającego od 9 lat. W górę poszły też stawki za usługi gastronomiczne i hotelowe.

Warto jednak mieć na uwadze, że Polska z podwyższonymi odczytami inflacji nie jest odosobniona. Podwyżki widać na całym świecie.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA