fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wreszcie większa inflacja w strefie euro

EBC
Bloomberg
Droższe usługi i artykuły przemysłowe wywołały w styczniu w krajach strefy euro wzrost inflacji po miesiącach spadku cen.

Unijny urząd statystyczny potwierdził wcześniejsze oszacowania, że ceny artykułów konsumpcyjnych w 19 krajach o wspólnej walucie wzrosły o 0,2 proc. wobec grudnia i o 0,9 proc. r/r., zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów — pisze Reuter.

Wahające się ceny energii były większe o 3,8 proc. względem grudnia, ale nadal niższe o 4,2 proc. niż rok temu, nieprzetworzona żywność zdrożała o 1,2 proc. i o 2 proc. Bez tych dwóch zmiennych komponentów ceny artykułów konsumpcyjnych zmalały o 0,3 proc. w porównaniu z końcem roku i wzrosły o 1,4 proc. w ujęciu rocznym.

Eurostat wyjaśnił, że usługi stanowiące do dwóch trzecich gospodarki strefy euro dodały 0,65 pkt proc. do końcowej rocznej inflacji, towary przemysłowe nie związane z energią — kolejne 0,37 pkt proc., niemal niwelując spadek 0,41 pkt z tańszej energii. Żywność, alkohol i wyroby tytoniowe dodały 0,3 pkt proc.

Styczniowy wzrost przybliżył inflację — ujemną od wielu miesięcy — do średnioterminowego celu 2 proc. EBC, w dalszym ciągu nie osiągając go.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA