fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Agencja Moody's: Wielka Brytania traci wiarygodność przez brexit

Adobe Stock
Agencja ratingowa Moody's uprzedziła, że może kolejny raz obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii, bo żadnej z głównych partii nie uda się uporać z dużym zadłużeniem, a brexit jeszcze bardziej skomplikuje to.

W mocno sformułowanym komunikacie agencja stwierdziła, że pęknięcia w brytyjskim społeczeństwie i polityce uwypukliły, iż nadal nie podjęta decyzja o wyjściu z Unii Europejskiej będzie długotrwała. „Byłoby optymizmem zakładać, że wcześniej logiczne, możliwe do przewidzenia podejście do stanowienia prawa i prowadzenia polityki w W. Brytanii wróci, gdy brexit - jak już do niego dojdzie - nie będzie więcej kwestią sporną” — cytuje Reuter komunikat. 

Zdaniem agencji, zadłużenie finansów publicznych 1,8 bln funtów (2,3 bln USD), ponad 80 proc. PKB może znów wzrosnąć, a gospodarka stanie się „bardziej podatna na wstrząsy, niż wcześniej zakładano. Kolejne rządy ogłaszały duże ciągłe zwiększanie wydatków publicznych, najbardziej na system ochrony zdrowia NHS, poza normalnymi kalendarzowymi terminami dla zmian w polityce fiskalnej i bez szczegółowych planów” — stwierdziła agencja.

Czytaj także:  Większość brytyjskich produkcji ma zniknąć z Netfliksa 

Obie główne partie polityczne obiecały przed wyborami 12 grudnia znaczne zwiększenie wydatków. W obecnym klimacie politycznym Moody's nie dostrzega „dużej presji na politykę fiskalną, by zmniejszać zadłużenie”. 

Według agencji, „rosnąca inercja i czasami paraliż charakteryzujące proces prowadzenia polityki w erze brexitu” pokazały, jak zmalało znacznie brytyjskich ram instytucjonalnych. 

Nawet kiedy kraj wyjdzie z Unii, to pozostanie niepewność z powodu „ogromnych wyzwań” w zawarciu umowy handlowej z tym blokiem. Wszelkie oznaki, że W. Brytanii nie uda się w umowach handlowych z Europą i nie tylko z nią powtórzyć korzyści z członkostwa w Unii wpłyną również ujemnie na ocenę.

Agencja Moody's obniżyła w 2013 r. rating po raz pierwszy z AAA do AA1 i ponownie w 2017 r., do AA2. Teraz poinformowała o zmianie prognozy ze stabilnej na ujemną, co oznacza, że główna ocena może ulec dalszemu obniżeniu. Wyspiarze są obecnie na poziomie Francji, a poniżej Niemiec z najwyższą AAA. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA