fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Daesh chce zostać prawdziwym państwem

123RF
"The Guardian" wszedł w posiadanie 24-stronicowego dokumentu, który zawiera przygotowany przez Daesh plan przekształcenia kontrolowanego przez terrorystów terytorium w Iraku i Syrii w klasyczne państwo.

W instrukcji, która powstała 28 czerwca 2014 roku, krótko po proklamowaniu samozwańczego kalifatu przez lidera Daesh Abu Bakr al-Baghdadiego, zawarto informacje na temat organizowania "ministerstw" w państwie terrorystów (wymieniono resorty edukacji, surowców naturalnych, przemysłu, spraw zagranicznych, zdrowia i spraw wojskowych).

Dlaczego Daesh, a nie IS

Daesh - jak pisze "Guardian" powołując się na inne dokumenty dżihadystów, do których dotarła gazeta, zamierza zbudować koszary dla regularnych jednostek wojskowych, a także program szkoleniowy dla weteranów sił zbrojnych, którzy mieliby co roku przez pewien czas doskonalić się w sztuce wojny, a także zapoznawać się ze strategią przeciwnika. W dokumencie jest również mowa o szkoleniu dzieci, które miałyby być uczone walki z użyciem "lekkiej broni" i wysyłane na patrole oraz obsadzane na punktach kontrolnych organizowanych przez Daesh.

W dokumencie można przeczytać także, że Daesh powinno osiągnąć częściową samowystarczalność, budując własne fabryki i zapewniając własne zaopatrzenie w broń i żywność jednostkom wojskowym".

"Guardian" zapewnia, że dokument jest wiarygodny i pochodzi od osoby, która przeniknęła w szeregi Daesh.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA