fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

NASA przypomina o 3,5-kilometrowym myśliwym z Australii

NASA
NASA Earth Observatory 29 grudnia przypomniało o Człowieku z Marree - geoglifie, który przedstawia mierzącego 3,5 kilometra myśliwego, uzbrojonego w kij (lub bumerang). Znajduje się on na australijskiej pustyni w pobliżu miasteczka Marree. Geoglif można podziwiać wyłącznie na zdjęciach wykonanych z dużej wysokości.

Zdjęcie geoglifu, które NASA wybrała na "zdjęcie dnia" 29 grudnia zostało wykonane 22 czerwca 2019 roku przez satelitę Landsat 8.

"Nie jest jasne, kto stworzył ten gigantyczny geoglif, ani dlaczego to zrobił, ale ogromna postać wzbudzała zainteresowanie odludną częścią południowej Australii przez dwie dekady" - opisuje zdjęcie NASA.

Geoglif odkryto w 1998 roku, kiedy pilot zauważył rzeźbienia na płaskowyżu, które jednak bledły wraz z upływem czasu. Według NASA figura była ledwie widoczna na zdjęciach wykonanych przez Landast 8 w 2013 roku.

W obawie, że geoglif może ulec całkowitej erozji przeprowadzono jego pięciodniową renowację.

Jest kilka teorii mówiących, kto i dlaczego stworzył geoglif. Jedna z nich mówiła, że zrobili to żołnierze amerykańskiej armii, inna wskazywała na australijskiego artystę, który zmarł w 2002 roku.

Po odkryciu geoglifu, dzięki kilku faksom przesłanym przez nieznanego nadawcę, udało się odnaleźć amerykańską flagę w pobliżu geoglifu i notatkę powołującą się na amerykańską sektę Gałąź Dawidowa.

O stworzenie geoglifu podejrzewa się też ekscentrycznego artystę z Alice Springs, Bardiusa Goldberga, który na łożu śmierci miał powiedzieć Richardowi Weddingowi, swojemu przyjacielowi, że to on stworzył geoglif, co w 2018 roku ujawnił właśnie Wedding.

Na osobę, która dostarczy niezbitych dowodów dotyczących autora geoglifu, wciąż czeka 5 tysięcy dolarów nagrody. Nagrodę ufundował przedsiębiorca Dick Smith, który przyznaje, że "nie wierzy, że geoglif wykonali kosmici".

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA