fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cudzoziemcy

Ukraińcy bez PESEL będą mogli dostać PIT-11

Fotolia
Przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników z zagranicy nie grożą wysokie kary za niezłożenie rozliczenia podatkowego – zapewnia resort finansów.

Na wniosek „Rzeczpospolitej" Ministerstwo Finansów wydało komunikat korzystny dla tysięcy firm zatrudniających cudzoziemców. Chodzi o zasady rozliczeń podatkowych nawet 2 mln takich pracowników, za których już niedługo przedsiębiorcy będą musieli wysłać PIT-11. Z komunikatu wynika, że przedsiębiorca rozliczający podatki od wynagrodzenia cudzoziemca bez PESEL zamiast tego numeru w rozliczeniu podatkowym za 2019 r. będzie mógł wpisać 999 99 99 99.

Pracodawca bez winy

Zaniepokojenie przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców wzbudziła zeszłoroczna nowelizacja ustawy o PIT, która wprowadziła obowiązek elektronicznego wysyłania zeznań podatkowych za pracowników i zleceniobiorców – PIT-11. Już przy zeszłorocznych rozliczeniach powstał problem z numerami PESEL. Skarbówka zgodziła się wtedy wyjątkowo na wpisywanie dziewiątek w to miejsce. Powstało jednak pytanie, czy te wyjątkowe i przejściowe rozwiązania zostaną rozciągnięte na rozliczenia za 2019 r. Jeśli nie, przedsiębiorcom z pracownikami bez numerów PESEL będzie groziło odrzucenie przez system zeznań podatkowych, co oznaczałoby wykroczenie karnoskarbowe. I możliwość nałożenia grzywny w kwocie od 225 do 45 tys. zł w zależności od liczby takich przypadków i wielkości uszczuplenia podatkowego.

Problem w tym, że brakowi PESEL nie jest winny przedsiębiorca. To cudzoziemiec przyjeżdżający do Polski musi złożyć wniosek w tej sprawie. Wystarczy jednak, że właściciel mieszkania, w którym zatrzyma się pracownik z zagranicy, nie zgadza się na meldunek i już urząd gminny czy miejski może odmówić nadania tego numeru. Bywa, że postępowanie w urzędzie toczy się długo i urzędnicy stawiają tak wygórowane wymagania, że nadanie numeru PESEL okazuje się niemożliwe.

Będą zmiany

Z komunikatu przesłanego „Rzeczpospolitej" wynika też, że Ministerstwo Finansów zainicjowało już zmiany prawne mające ułatwić zdobycie numeru PESEL przez obcokrajowców mających obowiązki podatkowe w Polsce. Podjęte działania ułatwią procedurę składania PIT-11 przez przedsiębiorców zatrudniających nierezydentów.

– Przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców nie mogą odpowiadać za brak PESEL pracownika, na co nie mają żadnego wpływu – komentuje Michał Wysłocki, dyrektor działu prawa imigracyjnego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert BCC. – Cudzoziemcy mieszkający w Polsce i tak będą musieli się postarać o PESEL, gdyż urzędy skarbowe już w połowie tego roku wzywały ich do korekty i podania tego numeru w PIT-37 za zeszły rok.

Grzegorz Ziomkowski doradca podatkowy w kancelarii C&C Chakowski Ciszek

Komunikat Ministerstwa Finansów to bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców na podstawie umów o pracę lub umów zlecenia (dotyczy polskich rezydentów podatkowych). Miejmy nadzieję, że takie podejście zostanie podtrzymane przez MF do końca okresu rozliczeń za 2019 r., czyli do 31 stycznia 2020 r., a urzędy skarbowe nie będą automatycznie wszczynać kontroli u takich płatników. Zakładam też, że dopuszczenie wpisywania ciągu cyfr przez płatnika w miejscu nr. PESEL nie będzie traktowane jako inne wykroczenie skarbowe. Rozumiem potrzebę identyfikowania podatników pochodzących z zagranicy, dlatego pożądane byłoby usprawnienie procedury wydawania numerów PESEL. Tym bardziej że z komunikatu MF wynika, iż te uproszczenia będą stosowane tylko tymczasowo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA