Nowe dane, opublikowane w środę, pochodzą z pierwszego badania nad szczepionką, w którym brało udział prawie 44 tys. osób. Najważniejszym wnioskiem z uzyskanych danych jest to, że ochrona przed ciężkim przebiegiem Covid-19 pozostaje bardzo wysoka i wynosi prawie 97 proc. Ochrona przed objawowym przebiegiem Covid-19 wyniosła natomiast 91,1 proc. w przeciągu sześciu miesięcy od podania drugiej dawki.

Jednak bliższe spojrzenie na wyniki badań pokazuje, że skuteczność przeciwko objawowej infekcji spadała stopniowo co dwa miesiące - zauważa agencja Associated Press, analizując firmowe dane. I tak dwa miesiące po otrzymaniu drugiej dawki skuteczność ta wynosi 96,2 proc., w trzecim i czwartym miesiącu - 90,1 proc., a w piątym i szóstym miesiącu - 83,7 proc.

Wyniki badań zostały opublikowane na portalu medRxiv i nie zostały jeszcze zrecenzowane. W opracowaniu nie ma też wyszczególnienia, w jaki sposób szczepionka działa przeciwko wysoce zaraźliwej wersji Delta.

Dla porównania skuteczność szczepionki na świnkę wynosi (po dwóch dawkach) 86 proc., szczepionki na ospę wietrzną - 95 proc., szczepienie BCG zmniejsza ryzyko czynnej gruźlicy o około 50 proc., a szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70 proc. szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych (w 2019 roku skuteczność rzeczywista szczepionki na grypę wyniosła 47 proc.).

Pfizer podał też dane, dotyczące zgłaszanych działań niepożądanych u uczestników badania w wieku od 16 lat. Najczęściej uskarżali się oni na ból w miejscu szczepienia (84,1 proc.), zmęczenie (62,9 proc.) i ból głowy (55,1 proc.). W dalszej kolejności znalazły się: ból mięśni (38,3 proc.), dreszcze (31,9 proc.) , ból stawów (23,6 proc.), gorączka (14,2 proc.), obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (10,5 proc.), zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia (9,5 proc.), nudności (1,1 proc.), złe samopoczucie (0,5 proc.) i powiększenie węzłów chłonnych (0,3 proc.).