fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Dzięki szczepionkom na świecie jest dziewięciu nowych miliarderów

PAP/EPA
Zyski ze szczepionek przeciw COVID-19 pomogły co najmniej dziewięciu osobom stać się miliarderami - poinformowała koalicja organizacji pozarządowych People's Vaccine Alliance.

Przedstawiciele grup wezwali do zakończenia "monopolowej kontroli" korporacji farmaceutycznych nad technologię szczepionek.

Z wyliczeń People's Vaccine Alliance wynika, że łączny majątek netto nowych miliarderów to 19,3 mld dolarów. To wystarczająca kwota "aby w pełni zaszczepić wszystkich ludzi w krajach o niskich dochodach 1,3 razy".

Aktywiści prowadzą kampanię na rzecz zniesienia praw własności i patentów na szczepienia.-  Ci miliarderzy są ludzką twarzą ogromnych zysków, jakie wiele korporacji farmaceutycznych czerpie z monopolu, jaki posiadają na te szczepionki - powiedziała Anna Marriott z organizacji charytatywnej Oxfam.

Oprócz nowych miliarderów, dotychczasowych ośmiu odnotowało wzrost swojego majątku o 32,2 miliarda dolarów dzięki wprowadzeniu szczepionek na rynek.

Na czele listy nowych miliarderów szczepionkowych znaleźli się dyrektor generalny firmy Moderna Stephane Bancel oraz jego odpowiednik z firmy BioNTech Ugur Sahin. Trzech innych to współzałożyciele chińskiej firmy szczepionkowej CanSino Biologics.

Zwolennicy zniesienia praw własności i patentów na szczepienia uważają, że takie działanie zwiększyłoby produkcję w krajach rozwijających się i rozwiązało problem dramatycznej nierówności w dostępie do nich.

Stany Zjednoczone, jak również wpływowe osobistości, takie jak papież Franciszek, popierają ideę globalnego zwolnienia z ochrony patentowej. Komisja Europejska powiedziała w środę, że będzie "konstruktywnym" głosem w rozmowach na ten temat.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA