fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Jak skuteczne są szczepionki Pfizer/BioNTech i AstraZeneca? Nowe dane

Lotnisko w Korei Południowej
PAP/EPA
Jedna dawka szczepionek na COVID-19 koncernu AstraZeneca oraz koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech okazała się skuteczna w 86,6 proc. w ochronie przed zakażeniem koronawirusem osób w wieku 60 lat i więcej - wynika z danych przedstawionych przez władze Korei Południowej w oparciu o dane zebrane w czasie realizacji programu szczepień w tym kraju.

Dane przedstawione przez Koreańską Agencję ds. Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA) wykazały, iż szczepionka opracowana przez koncern Pfizer i BioNTech wykazała się 89,7-procentową skutecznością w ochronie przed zakażeniem koronawirusem po upływie co najmniej dwóch tygodni po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Z kolei szczepionka AstraZeneca wykazała się skutecznością na poziomie 86 proc.

Wyniki przedstawiono na podstawie danych dotyczących 3,5 mln mieszkańców Korei Południowej liczących 60 lat i więcej, w tym 521 133 osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki AstraZeneca bądź szczepionki Pfizer/BioNTech.

W grupie tej wykryto w ciągu dwóch miesięcy, poczynając od 26 lutego, 1 237 przypadków COVID-19. 29 z nich wykryto w grupie osób, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki - podaje KDCA.

Korea Południowa zaszczepiła jak dotąd 6,7 proc. z 52 mln mieszkańców kraju. Rząd w Seulu stawia sobie za cel zaszczepienie 70 proc. populacji do września. W listopadzie kraj miałby osiągnąć odporność stadną.

Od środy w pełni zaszczepieni na COVID-19 mieszkańcy Korei Południowej, którzy wykażą się negatywnym wynikiem testu na COVID-19 będą zwolnieni z obowiązku dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju spoza jego granic.

W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej wykryto 676 zakażeń koronawirusem.

Łącznie, w tym liczącym 51 mln mieszkańców kraju wykryto 124 945 zakażeń i 1 847 zgonów chorych na COVID-19.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA