Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.02.2021 14:14 Publikacja: 18.02.2021 14:06
Foto: Adobe Stock
– Trudno oczekiwać od lekarzy znieczulicy i braku wrażliwości na widok pacjenta, który dusi się pod zepsutym respiratorem. Żaden lekarz nie jest też przygotowany na tyle zgonów, że w szpitalu zabraknie worków na zwłoki, czy na to, że będzie musiał za sanitariusza znosić zwłoki do chłodni – mówi Karolinie Kowalskiej dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, która w 2016 r. stworzyła gabinet psychiatryczny dla lekarzy.
Zdaniem lekarki, studia medyczne nie przygotowują lekarzy do obcowania ze śmiercią, a osoby wybierające ten zawód nastawione są na pomaganie innym i rozwiązywanie problemów, a nie bezradność i świadomość, że nie mogą pomóc. – Nikt nie był przygotowany na takie sytuacje, a już szczególnie osoby wysyłane do oddziałów covidowych na mocy powołania przez wojewodę. Zdarzało się, że na taki oddział trafiały osoby na drugim roku szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii czy okulistyki, a nawet osoby tuż po stażu dyplomowym, które nie rozpoczęły jeszcze specjalizacji i nie pracowały samodzielnie jako lekarze. Dla nich był to duży szok – mówi dr Flaga-Łuczkiewicz.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W 2024 r. Polska przeznaczyła na refundację 25,5 mld złotych. – Jeden pacjent w programie lekowym to tak naprawd...
- Skutecznie stosowane leki w wielu przypadkach obniżają całkowite koszty opieki zdrowotnej. Przekładają się na...
Polska musi zwiększyć produkcję leków i substancji czynnych oraz stworzyć trwały i odporny system dystrybucji. N...
Zmiany zakładają poszerzenie listy refundacyjnej o szereg leków stosowanych w terapii onkologicznej i innych, w...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Pacjentki z wysokim ryzykiem nawrotu powinny mieć szansę na leczenie mniej toksycznymi metodami – mówi prof. dr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas