fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. USA: Zmiana decyzji ws. partii szczepionek Moderny

Szczepienie na COVID
AFP
Władze Kalifornii wydały zgodę na ponowną dystrybucję partii szczepionek firmy Moderna wycofanej wcześniej z użycia w związku z występowaniem reakcji alergicznych po podawaniu szczepionek z tej partii - informuje CNN.

Departament Zdrowia Kalifornii informował wcześniej, że ma informacje o mniej niż 10 reakcji alergicznych, które wymagały nadzoru lekarskiego, po podaniu szczepionek z tej partii.

Teraz, dr Erica Pan, stanowa epidemiolog podkreśla, że badania szczepionek Moderny z partii 41L20A, wycofanych z użycia w niedzielę wieczór "nie wykazały istnienia naukowych podstaw" do tego, by nie szczepić szczepionkami z tej partii.

Moderna informowała wcześniej, że 37 stanów poza Kalifornią otrzymało dostawy szczepionek z partii 41L20A, na którą składało się 1,2 mln szczepionek. 330 tys. dawek szczepionki z tej partii trafiło do Kalifornii.

Przed wycofaniem szczepionki z użycia przez władze Kalifornii szczepionkami z tej partii zaszczepiono dziesiątki tysięcy osób na terenie stanu.

Mniej niż 10 reakcji alergicznych, wymagających nadzoru lekarskiego przez 24 godziny, stwierdzono w jednej z klinik w San Diego. W innych miejscach, w których podawano szczepionki z tej partii (takich miejsc było w Kalifornii 287), nie stwierdzono takich reakcji.

Wyniki badania szczepionek z budzącej wątpliwości partii powinny "dać Kalifornijczykom pewność, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne" - podkreśliła dr Pan.

Epidemiolog dodała, że członkowie jej rodziny, którzy - ze względu na podeszły wiek lub to, że są pracownikami ochrony zdrowia, zostali już zaszczepieni na COVID-19.

- Zachęcam do tego każdego Kalifornijczyka - dodała.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA