fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Po szczepieniu Jandy i Millera: Od poniedziałku kontrola w WUM

KPRM, fot. Adam Guz
Kategoryczny brak akceptacji dla sytuacji, w której łamane są zasady podawania szczepionek - mówili podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk. - Szczepienia są dobrem wspólnym i powinny być traktowane ze szczególną uwagą.

Wypowiedzi polityków dotyczą faktu, że na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaszczepiono osoby spoza grup 0, jakimi są seniorzy i pracownicy służby zdrowia.

Wśród 18 osób, które przyjęły Comirnaty, a które zgodziły się zostać ambasadorami akcji szczepień, są m.in. Krystyna Janda i Leszek Miller.

Czytaj także:

Krystyna Janda też zaszczepiona. WUM wyjaśnia

Jak Leszek Miller zaszczepił się przeciw Covid? Ministerstwo Zdrowia nie komentuje

Po upublicznieniu tej informacji, premier Mateusz Morawiecki zlecił pilną kontrolę na WUM i w związanych z nim jednostkach. Zacznie się 4 stycznia.

- Wszystko wskazuje na to, że w szpitalu WUM doszło do bardzo poważnego nadużycia polegającego na dopuszczeniu grupy zero osób, które tam nie powinny się znaleźć. Nie można przejść obojętnie obok tej sytuacji - mówił Michał Dworczyk.

Dworczyk zauważył, że jeśli ze względu na okres świąteczny jakaś szczepionka nie zostanie wykorzystana, jedyne możliwe odstępstwo polega na podaniu jej członkowi rodziny medyka lub pacjentowi, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala.

Tego typu elastyczność w kwalifikowaniu do szczepień ma być możliwa do 6 stycznia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski także wyraził oburzenie szczepieniem osób spoza grup 0. Stwierdził, że "szczepienia są dobrem wspólnym i powinny być traktowane ze szczególną uwagą".

- Chcemy wyrazić kategoryczny brak akceptacji dla sytuacji, gdy szczepienia są wykorzystane niezgodnie z naszymi wytycznymi. Te osoby powinny być wybierane według właściwego klucza, a nie według kryterium uprzywilejowania - mówił.

-Jeśli te kryteria nie zostaną, spełnione będę oczekiwał, że rektor WUM wyciągnie konsekwencje wobec osób, które podjęły te decyzje. One były błędne i nietrafione - mówił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA