fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Czy szczepionki można podawać ozdrowieńcom? Dr Grzesiowski odpowiada

Szczepionka koncernu Pfizer
AFP
Dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. profilaktyki zakażeń na antenie TVN24 mówił, że na razie nie ma badań mówiących o tym czy szczepionki oparte na RNA koronawirusa SARS-CoV-2 (to m.in. szczepionki Pfizera, Moderny i firmy AstraZeneca) można podawać ozdrowieńcom czyli osobom, które już przeszły COVID-19.

- Nie mamy jednoznacznej odpowiedzi - tak dr Grzesiowski odpowiedział na pytanie czy szczepionki na COVID-19 będą mogły przyjmować osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem.

- Nie wiemy czy szczepionki RNA można podawać ozdrowieńcom, takie badania będą dopiero ujawniane, jeśli były robione - dodał wskazując, że z wielu testów wykluczano ozdrowieńców, aby podawać szczepionki osobom, w których organizmach nie ma przeciwciał chroniących naturalnie przed koronawirusem.

- Teoretycznie dla organizmu ozdrowieńca byłoby to przypomnienie odpowiedzi odpornościowej, jak przy kolejnym kontakcie z cząsteczką wirusa - zaznaczył dr Grzesiowski podkreślając jednak, że na razie jest to odpowiedź, która nie jest oparta na wynikach badań.

Dr Grzesiowski mówił też, że nie wiemy jaki będzie skutek zaszczepienia szczepionką przeciw COVID-19 osoby, która w momencie szczepienia jest zakażona (może o tym nie wiedzieć przy bezobjawowym zakażeniu lub gdy COVID-19 dopiero rozwija się w jej organizmie).

Ekspert zwrócił jednak uwagę, że np. przy szczepieniach przeciw grypie "z doświadczenia wynika, że zaszczepienie osoby, u której zakażenie pojawia się po 1-2 dniach od szczepienia nie komplikuje procesu poszczepiennego". - Może wystąpić np. wyższa gorączka - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 2 grudnia, że szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce będą darmowe i dobrowolne. Polska zakontraktowała 45 mln dawek szczepionek od trzech dostawców: koncernów Pfizer, AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Szczepienia przeciwko COVID-19 mają być w Polsce darmowe i dobrowolne.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA