fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Fauci o rosyjskiej szczepionce na COVID: Mam wątpliwości

AFP
- Mam nadzieję, że Rosjanie rzeczywiście, ostatecznie udowodnili, że ich szczepionka jest bezpieczna i efektywna. Mam poważne wątpliwości czy to zrobili - powiedział główny amerykański epidemiolog, dr Anthony Fauci, po tym jak we wtorek Rosja poinformowała, że zarejestrowała pierwszą na świecie szczepionkę na COVID-19.

Rosyjska szczepionka, opracowana przez naukowców z Moskiewskiego Instytutu Gamaleja, została zatwierdzona do użycia po mniej niż dwóch miesiącach testów na ludziach - poinformował 11 sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin.

Putin zapewnił, że szczepionka jest bezpieczna - dodał, że podano ją już jednej z jego córek.

Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych komentując doniesienia o rosyjskiej szczepionce podkreślił, że posiadanie szczepionki i udowodnienie, że szczepionka jest bezpieczna i efektywna to dwie różne rzeczy. 

- Mamy pół tuzina lub więcej szczepionek - podkreślił w rozmowie z ABC News Fauci. - Więc jeśli chcemy zaryzykować skrzywdzenie mnóstwa ludzi dając im coś, co nie działa, możemy zacząć to robić w przyszłym tygodniu, jeśli chcemy. Ale to tak nie działa - dodał.

Fauci mówił też, że kiedy Amerykanie słyszą oświadczenia od państw takich jak Rosja czy Chiny o postępach w pracy nad szczepionką, muszą pamiętać, że "w USA obowiązują określone standardy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności".

Amerykański epidemiolog zwrócił uwagę, że twórcy rosyjskiej szczepionki jak dotąd nie opublikowali żadnych danych na temat testów szczepionki na ludziach.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zapowiedziała, że zatwierdzi ona szczepionkę tylko w sytuacji, w której spełni ona wymagania co do 50-procentowej skuteczności.

We wtorek WHO poinformowało, że pozostaje w kontakcie z rosyjskimi naukowcami i władzami i oczekuje na zapoznanie się ze szczegółami testów klinicznych. Według danych WHO obecnie na całym świecie trwają testy kliniczne 28 potencjalnych szczepionek na COVID-19.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA