fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

WHO: Rekord liczby nowych zakażeń. Najwięcej zgonów od maja

AFP
W sobotę na całym świecie potwierdzono prawie 260 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwięcej od samego początku pandemii. Odnotowano też 7360 kolejnych ofiar, co oznacza najwyższy dobowy wzrost od maja.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w sobotę, że najwięcej nowych przypadków odnotowano w sobotę w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Republice Południowej Afryki - łącznie ponad 165 tys. WHO podkreśliła też, że ??w sobotę uwzględniono ponad 11 tys. nowych przypadków z Kirgistanu, z powodu zmiany kryteriów liczenia zakażeń.

Według danych z Johns Hopkins Coronavirus Resource Center na całym świecie z powodu Covid-19 zmarło już prawie 600 tys. chorych, z czego prawie jedna czwarta w USA.

W sobotę amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę laboratorium Quest Diagnostics na stosowanie testów „zbiorczych”. Próbki, pobrane maksymalnie od czterech osób, mogą być badane razem. Jeśli wynik okaże się negatywny, służba zdrowia będzie wiedzieć, że żaden z badanych nie jest zakażony. Dodatni wynik oznaczałby dodatkowy indywidualny test dla tych, od których próbki testowano razem.

Komisarz FDA Stephen Hahn powiedział, że łączenie próbek umożliwi szybsze badanie większej liczby Amerykanów, przy jednoczesnym zachowaniu zasobów dostępnych testów. - Łączenie próbek staje się szczególnie ważne, gdy wskaźniki zakażeń maleją i zaczynamy testować większą część populacji - stwierdził w oświadczeniu.

W całych Stanach Zjednoczonych Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowały w sobotę o ponad 74 tys. nowych przypadków koronawirusa. W kilku stanach zanotowano rekordowe lub prawie rekordowe wyniki.

W sobotnim przemówieniu Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział, że pandemia pokazała, jak kruchy jest obecny świat. - Ujawniło to ryzyko, które ignorowaliśmy od dziesięcioleci: nieodpowiednie systemy opieki zdrowotnej, luki w ochronie socjalnej, nierówności strukturalne, degradacja środowiska, kryzys klimatyczny - powiedział Guterres.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA