fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

WHO: Przyjrzymy się uważnie badaniom na temat nowego wirusa

AFP
WHO "przeanalizuje uważnie" wyniki badań dotyczących nowego wirusa grypy wykrytego u świń - poinformował rzecznik WHO, Christian Lindmeier na konferencji prasowej w Genewie.

Rzecznik WHO podkreślił, że odkrycie chińskich badaczy podkreśla, jak ważne jest monitorowanie wirusa grypy w czasie pandemii COVID-19.

Chińscy badacze wskazują, że wirus grypy znaleziony u świń staje się coraz bardziej zakaźny dla ludzi i musi być monitorowany, ponieważ ma potencjał, by stać się "wirusem pandemicznym".

- Przeczytamy dokładnie publikację, aby zrozumieć co jest nowego - powiedział Lindmeier dodając, że jest ważna "współpraca i kontrolowanie populacji zwierząt".

- To pokazuje też, że nie możemy pozwolić sobie na uśpienie czujności jeśli chodzi o grypę i musimy być czujni oraz kontynuować nadzór, nawet w przypadku pandemii koronawirusa - dodał.Nowy szczep grypy, który został zidentyfikowany w Chinach, jest podobny do świńskiej grypy z 2009 roku, ale z pewnymi modyfikacjami.

Badacze obawiają się, że szczep może dalej mutować, co w konsekwencji doprowadzi do łatwiejszego przenoszenia się między ludźmi i wywoła światową pandemię.

Dodają, że odkryty szczep ma "wszystkie cechy charakterystyczne", by doprowadzać do łatwego zakażania, dlatego wymaga ścisłej kontroli.

Ponieważ wirus nie był wcześniej odkryty, ludzie mają na niego niewielką lub zerową odporność.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA