fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Dlaczego mężczyźni umierają na COVID-19 częściej niż kobiety?

AFP
We krwi mężczyzn wyższy niż we krwi kobiet jest poziom enzymu wykorzystywanego przez koronawirusa SARS-CoV-2 do infekowania komórek organizmu - wynika z dużego, europejskiego badania, którego rezultaty opublikowano w poniedziałek. Badanie może wyjaśniać dlaczego mężczyźni są bardziej niż kobiety podatni na ostry przebieg COVID-19.

Chodzi o enzym konwertującego angiotensynę (ACE2), który występuje w sercu, nerkach i innych organach wewnętrznych. W trakcie COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, enzym ten ma odgrywać kluczową rolę w postępach infekcji i docieraniu wirusa do płuc.

Wyniki badania dotyczącego związku między zawartością enzymu ACE2 we krwi a podatnością na COVID-19 opublikowano w magazynie "European Heart Journal". Badacze odkryli m.in. że leki określane mianem inhibitorów konwertazy angiotensyny, stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycowej chorobie nerek i nefropatii nadciśnieniowej oraz cukrzycy i zespołu metabolicznego, nie prowadzą do zwiększenia poziomu enzymu ACE2 we krwi, a więc nie powinny zwiększać ryzyka zachorowania na COVID-19 u osób, które je przyjmują.

- Uzyskane przez nas wyniki nie wskazują na to, by przestać stosować te leki u pacjentów chorych na COVID-19 - mówi Adriaan Voors, profesor kardiologii z Holandii, jeden z autorów badania.

Zespół profesora Voorsa badał poziom enzymu ACE2 w próbkach pobranych od 3500 osób (z 11 państw Europy), które doznały zawału serca. Badanie rozpoczęło się przed pandemią koronawirusa, a więc nie brali w nim udziału pacjenci z COVID-19.

Kiedy jednak inni badacze zaczęli wskazywać, że enzym ACE2 ma być kluczowy w przedostawaniu się koronawirusa do komórek organizmu, Voors i jego zespół zwrócili uwagę na to, że poziom enzymu ACE2 jest znacznie wyższy u mężczyzn niż u kobiet.

- Kiedy to odkryliśmy zrozumiałem, że to może być potencjalne wyjaśnienie tego, dlaczego mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19, niż kobiety - powiedział dr Iziah Sama, jeden ze współautorów badań.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA