fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powolne przymykanie luki podatkowej

Fotorzepa
Resort finansów liczy, że w sprzyjających okolicznościach uda mu się uszczelnić system podatkowy na 33 mld zł. To dużo, ale i tak tylko połowa z ubytku w daninach szacowanego przez samo ministerstwo na 60 mld zł.

Poziom dochodów, jakie uzyskuje państwo, jest obecnie znacznie niższy niż osiem lat temu – alarmuje Ministerstwo Finansów w projekcie „Wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2016–2019". I wylicza, że ubytek ten sięgnął już 3,2 pkt proc. PKB (według polskiej metodologii), czyli 60 mld zł – opisuje resort.

Rząd już wytoczył ciężkie działa, by walczyć z podatkowymi nieprawidłowościami. Jednak – jak pokazują szacunki w WPFP – efektem walki w najlepszym wypadku będzie zamknięcie luki podatkowej w połowie, a w wariancie minimalnym – tylko w 40 proc. Ministerstwo Finansów szacuje bowiem, że do 2019 r. uszczelnienie systemu przyniesie 22–33 mld zł wpływów.

Co więcej, 2,8–11 mld zł z tej kwoty ma być efektem zaniechania przez firmy stosowania agresywnych optymalizacji podatkowych w CIT. Taką zmianę zachowań ma wymusić bat, który zawiśnie nad firmami jeszcze w tym roku – czyli generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA