fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Minister finansów: Nowelizacja budżetu najwcześniej za 2-3 miesiące

Fotorzepa, Robert Gardziński
Recesja w Polsce w tym roku jest prawdopodobna, a rząd przygotowuje drugą „tarczę antykryzysową" – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z agencję Reuters.

Minister Kościński podkreślał, że nie ma konieczności korygowania budżetu w trybie pilnym. „Budżet przyjęty przez parlament jest zrównoważony, mamy niski dług publiczny i sfinansowaliśmy około 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych - powiedział w wywiadzie.

- Spodziewam się jednak, że za dwa lub trzy miesiące trzeba będzie zmienić budżet, a następnie zostanie podjęta decyzja o tym, jak duży będzie ten deficyt - mówił minister finansów.

Czytaj także: Komisja Europejska przeznaczy 100 mld euro na walkę z bezrobociem

- Powstaje pytanie, czy można od razu zdecydować o dużym deficycie? A co jeśli wyjście z kryzysu będzie mieć kształt litery L, a nie litery U? W takim przypadku nie możemy użyć całej amunicji, którą mamy - powiedział. Dodał, że jego zdaniem recesja w Polsce w tym roku jest prawdopodobna, a rząd przygotowuje drugą „tarczę antykryzysową", dostarczając więcej propozycji dla średnich i dużych firm.

Minister Kościński zauważył też, że ciężar finansowania walki z pandemią ze strony Unii Europejskiej z nie powinien spoczywać tylko na budżetach krajowych. Dodał, że „istnieją już pomysły" na temat wykorzystania zasobów własnych UE i należy je wykorzystać w pierwszej kolejności.

- Na przykład ... podatek od transakcji finansowych lub podatek cyfrowy. Najpierw musimy policzyć te pieniądze, a potem sięgnąć po zasoby poszczególnych krajów - powiedział Kosciński, który swoje propozycje przedstawił w liście do instytucji UE.

- To samo dotyczy rajów podatkowych. Wiele pieniędzy jest przekazywanych poza granice kraju i trafia do rajów podatkowych ... Te pieniądze powinny pozostać u nas i być wykorzystywane do zwalczania skutków koronawirusa, w tym do pomocy firmom rodzinnym - dodał w rozmowie dla Reuters.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA