fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Komisja Europejska przeznaczy 100 mld euro na walkę z bezrobociem

AFP
Komisja Europejska przedstawiła propozycje nowego instrumentu o wartości 100 mld euro, który ma pomóc w walce z unijnym bezrobociem, wywołanym pandemią koronawirusa.

Bruksela proponuje też przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych, by odpowiedzieć na kryzys wywołany koronawirusem.

Na specjalnej konferencji prasowej szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że Bruksela jest w stanie zmobilizować 100 mld euro, dzięki gwarancjom z państw członkowskim wynoszącym 25 mld euro. „To jest solidarność UE w działaniu" – powiedziała von der Leyen.

Instrument ma być dostępny dla wszystkich krajów UE zainteresowanych w pomocy Brukseli. Z jego środków mają być zapewniane pensje pracowników, którzy w przeciwnym razie byliby zwolnieni. Na wsparcie mogą liczyć także rolnicy i rybacy oraz wszystkie najbardziej potrzebujące osoby.

Wszystkie środki opierają się na obecnym budżecie UE.

Von der Leyen zapowiedziała, że KE chce, by budżet na lata 2021 – 2027 był on częścią wsparcia dla krajów i unijnych firm zmagających się z kryzysem wywołanym pandemią. Nowe ramy finansowe mają być „nowym planem Marshalla dla UE i jej mieszkańców” – powiedziała szefowa KE. Zastrzegła jednak, że mimo tych zmian nie zmieniają się główne cele UE: cyfryzacja i dekarbonizacja.

- Wieloletni budżet musi być silnym sygnałem inwestycyjnym - powiedziała przewodnicząca Komisji

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA