#RZECZoBIZNESIE: Renata Domasiewicz: Nadchodzą e-PITy. Urząd wypełni zeznanie za podatnika

Jeżeli podatnik uzna, że wszystko jest w porządku wystarczy zaakceptować zeznanie podatkowe – mówi Renata Domasiewicz, wicedyrektor Departamentu Zarządzania Strategicznego, Ministerstwo Finansów, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 08.01.2019 13:07 Publikacja: 08.01.2019 12:36

#RZECZoBIZNESIE: Renata Domasiewicz: Nadchodzą e-PITy. Urząd wypełni zeznanie za podatnika

Foto: tv.rp.pl

Nadchodzą e-PITy.

- Będą to zeznania podatkowe przygotowane przez aparat skarbowy i udostępnione podatnikom na portalu podatkowym od 15 lutego 2019 r. - mówiła Domasiewicz.

Gość wyjaśniła, że należy zajrzeć na stronę www.podatki.gov.pl i kliknąć „Twój e-PIT".

- Tam się zalogować do usługi i obejrzeć swoje zeznanie podatkowe przygotowane przez administrację. Żeby się zalogować będzie potrzebny NIP bądź PESEL, kwota przychodu z zeznania za rok ubiegły oraz kwota przychodu z jednej informacji od płatnika za 2018 r. (jeśli ktoś ma kilka, wszystko jedno z której). Bez tych danych można skorzystać z profilu zaufanego – tłumaczyła.

Za 2018 r. zeznania zostaną przygotowane dla podatników, którzy uzyskują przychody ze stosunku pracy, umów o dzieło i zlecenia, czyli rozliczają się na PIT-37, bądź mają przychody z tytułu kapitałów pieniężnych (PIT-38).

- Jeżeli podatnik uzna, że wszystko jest w porządku może zaakceptować zeznania. Jeżeli ma nadpłatę podatku to zaczyna biec termin zwrotu, który wynosi maksymalnie 45 dni. Dotychczas było to 3 miesiące. Jeżeli podatnik nie zrobi nic, po upływie terminu do złożenia, takie zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie - mówiła Domasiewicz.

Przygotowane zeznania będą zawierały już odliczenie ulgi na dzieci. - Podatnik będzie mógł wprowadzić inne należne mu ulgi. Nie trzeba przechodzić przez wszystkie pola formularza i załączniki. Na jednej stronie wystarczy wprowadzić odpowiednią kwotę dla ulgi, a zeznanie zostanie przeliczone – zaznaczyła gość.

W razie potrzeby do e-PITu będzie można złożyć korektę na zasadach ogólny lub przez „Twój e-PIT".

- Jeżeli ktoś złoży tradycyjny PIT przed akceptacją zeznania w systemie to będzie on ważniejszy. Gdyby podatnik w ciągu jednego dnia złożył zeznania elektronicznie i papierowo, też pierwszeństwo będzie miało tradycyjne zeznanie. Jeśli natomiast najpierw zaakceptuje zeznanie elektronicznie, a po kilku dniach wyśle wersję papierową, urząd będzie wyjaśniał z podatnikiem, czy to powinna być korekta zeznania - wyjaśniła Domasiewicz.

- Mamy nadzieję, że zainteresowanie usługą będzie duże, ale może ono wzrastać w latach kolejnych. Na razie podatnicy będą to testowali z ostrożnością – dodała.

Gość podkreśliła, że ta usługa ograniczy koszty po stronie administracji przy przetwarzaniu i wprowadzaniu danych z zeznań składanych przez podatników. Ograniczy również koszty wzywania podatników w przypadku popełniania błędów.

Nadchodzą e-PITy.

- Będą to zeznania podatkowe przygotowane przez aparat skarbowy i udostępnione podatnikom na portalu podatkowym od 15 lutego 2019 r. - mówiła Domasiewicz.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet i podatki
Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem
Budżet i podatki
Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji
Budżet i podatki
Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?
Budżet i podatki
Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury
Budżet i podatki
Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT