fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Białoruś: gospodarka zadłużona jak nigdy

AFP
Jeszcze nigdy białoruska gospodarka nie była tak zadłużona. Łączny dług przedsiębiorstw i firm już jest większy od rocznego PKB kraju. Na początek kwietnia długi w gospodarce przekroczyły równowartość 259 mld zł.

Na początku kwietnia zadłużenie łączne dużych i średnich przedsiębiorstw Białorusi wyniosło ok. 150 mld BYN (białoruskich rubli), czyli 258,9 mld zł. Z powodu dewaluacji białoruskiego rubla, zobowiązanie firm w ciągu miesiąca podskoczyły o 15,5 mld BYN, pisze portal banki24.by.

Poprzedni rekord zadłużenia ze stycznia 2015 r. został przekroczony dwa razy. Według prognoz resortu gospodarki Białorusi, tegoroczny PKB wyniesie 143,5 mld BYN. Tym samym zadłużenie gospodarki już przewyższa PKB kraju.

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią i kłopotami z importem na Białoruś rosyjskich tanich surowców energetycznych spowodował sytuację, w której białoruskie przedsiębiorstwa mają ogromne długi i straty. W marcu duże i średnie firmy były na minusie na łącznie ponad 5 mld BYN (8,6 mld zł).

Jeżeli chodzi o zadłużenie to największe jest w firm zarejestrowanych w stolicy - Mińsku (łącznie 41,7 mld BYN), przed obwodem homelskich (25,1 mld BYN), grodzieńskim (24,9 mld BYN) i mińskim (23,7 mld BYN).

Wśród działów gospodarki najgłębiej tonie w długach przemysł zdominowany przez własność państwową (73,7 mld BYN długów), przed budownictwem (18,5 mld BYN), rolnictwem (14,2 mld BYN) także głównie państwowym i przetwórstwem (12,7 mld BYN).

Na Białorusi nie ma obecnie niezadłużonego sektora gospodarki. Sytuację pogarsza fakt, że banki coraz częściej odmawiają firmom dalszego kredytowania. Niezależni eksperci prognozują dalszą poważną dewaluację białoruskiego rubla. Popyt na waluty rośnie z dnia na dzień. Ludzie pozbywają się tracących na wartości rubli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA