fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Minister finansów zwolni z akcyzy spirytus do dezynfekcji

Adobe Stock
Minister finansów zwolni z akcyzy spirytus wykorzystywany do produkcji środków do dezynfekcji.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w zakończonym właśnie posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w KPRM.

Rząd zapowiedział kilka szybkich decyzji, o których poinformował na Twitterze Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

- Minister finansów wyda rozporządzenie zwalniające spirytus z akcyzy, który będzie wykorzystywany do produkcji płynu do dezynfekcji. PKN Orlen będzie produkował płyn, który będzie dostarczany do szkół pod koniec przyszłego tygodnia – poinformowała na oficjalnym profilu Kancelaria Premiera Rady Ministrów. 

To nie wszystko. W przyszłym tygodniu Łukasz Szumowski, minister zdrowia, uruchomi specjalną infolinię przeznaczoną wyłącznie do lekarzy. Została też uruchomiona komunikacja w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Mateusz Morawiecki zobowiązał Jadwigę Emilewicz, minister rozwoju, by do wtorku przygotowała pakiet propozycji do wykorzystania do wsparcia dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych stratami przez rozwój epidemii koronawirusa. – Pani minister rozwoju została zobowiązana, żeby do wtorku przedstawić pakiet propozycji, które ew. będą do wykorzystania, do wsparcia dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych czy z branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tutaj mówimy o takich branżach jak turystyczna czy branża przewozowa – mówił Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Tymczasem zapotrzebowanie na spirytus polskiej produkcji rośnie wraz z rozwojem epidemii koronawirusa w całej Europie. Do polskich zakładów spływają zapytania nawet z Hiszpanii, o czym pisaliśmy wczoraj.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło dzienny raport nt. epidemii. Do dziś zostało hospitalizowanych 128 osób, 1299 zostało objętych oficjalną kwarantanną, a 6184 – nadzorem epidemiologicznym. Piszemy o oficjalnej kwarantannie, ponieważ intensywny rozwój epidemii koronawirusa zbiegł się z powrotem wielu osób z ferii, także we Włoszech. Stąd wiele osób zostało poproszonych przez pracodawców o spędzenie dwóch tygodni w domu lub pracę zdalną. 

Natomiast szef NFZ, Adam Niedzielski, informuje, że dziś od godziny 16.00 na Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800 190 590, pod którym będzie realizowana teleporada – tu zainteresowani mogą się dowiedzieć, jak postępować w razie podejrzenia koronawirusa. Będzie też oferowana baza numerów POZ, pod którym będzie realizowana teleporada - łącznie ze zdalnie wystawianym zwolnieniem. - Dziękuję lekarzom rodzinnym za współpracę przy tworzeniu bazy numerów. Działamy razem! – napisał Adam Niedzielski, również na Twitterze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA