fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Rosja: podwyżka VAT na Nowy Rok

Adobe Stock
Rosjanie muszą się w tym roku przygotować na drożyznę. Podwyżka stawki VAT w Rosji skutkować będzie skokiem inflacji.

Od 1 stycznia VAT w Rosji wynosi 20 proc. zamiast dotychczasowych 18 proc. Kreml tłumaczy to koniecznością utrzymania deficytu nienaftowej części budżetu na „poziomie do przyjęcia”. 

Nie jest tajemnicą, że gdyby nie eksport ropy i gazu, finanse Rosji byłyby na dużym minusie. Nic się tutaj nie zmienia od wielu lat, pomimo corocznych deklaracji Władimira Putina, że Rosja będzie zmniejszać udział surowców w dochodach. Sytuację pogarszają też sankcje Zachodu i Ukrainy, które uniemożliwiają Rosji eksport wielu towarów spoza branży surowcowej.

Stąd konieczność podniesienia VAT. Dać to ma rocznie dodatkowe 620 mld rubli do budżetu. Zachowane zostają dotychczasowe ulgi. Stawka 10 proc. przysługuje m.in. producentom żywności (mięso, jajka, pieczywo itp.) oraz towarów dla dzieci, podręczników i książek, produkcji medycznej.

Stawką zerową objęte są towary eksportowe oraz produkowane w wolnych strefach ekonomicznych (Kaliningrad, Władywostok).

Zerowa stawka obejmuje też towary, roboty i usługi, które w Rosji są wykonywana dla oficjalnego wykorzystania w Rosji przez organizacje międzynarodowe.

VAT obowiązuje w federacji od 1992 r. Wtedy stawka była najwyższa - 28 proc. Między 1993 r. a 2004 r. było to 20 proc., a od 2004 r. - 18 proc.

Teraz Kreml spodziewa się wzrostu cen spowodowanego podniesieniem VAT. Według Banku Rosji na początku 2019 r. inflacja może sięgnąć 5,5 proc. A do poziomu 4 proc. wróci w pierwszej połowie 2020 r. Eksperci niezależni spodziewają się dużo wyższego wzrostu cen, aniżeli głoszą rządowe prognozy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA