fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Budżet w 2018 roku jednak z deficytem

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów ucina spekulacje – nie będzie nadwyżki w 2018 r., ale deficyt, choć nieduży.

- Budżet w ubiegłym roku zakończyliśmy deficytem. Jaka ostateczna jest to wielkość - to trudno jeszcze podać. W grudniu ub.r. mówiłam, że nie przekroczy on 15 mld zł i zdecydowanie będzie to poniżej 15 mld zł – informowała minister podczas spotkania z dziennikarzami.

Minister podkreślała, że rok 2018 r. okazał się rekordowy dla finansów publicznych pod wieloma względami. To m.in. właśnie rekordowo niski deficyt, czy wysoka dynamika z PIT i CIT, które wzrosły odpowiednio o 16 i 13 proc. Sam deficyt, jak wyjaśniała Czerwińska, jest w głównej mierze efektem realizacji nowelizacji ustawy okołobudżetowej i wydatków na ok. 10 mld zł.

Jeśli chodzi o wynik całego sektora finansów publicznych, to jest on trudniejszy do policzenia i ostateczne będzie znany w lutym, jednak według szacunków minister Czerwińskiej powinno to być 0,5 proc. PKB.

Minister poinformowała, że resort nie planuje zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r., który obecnie jest w Sejmie z związku z obniżeniem akcyzy na energię elektryczną. Ubytki wynikające z tej obniżki zostaną bowiem uzupełnione wpływami ze sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów.

- Budżet na 2019 r., jest realny do wykonania, gdyż wszystkie nasze prognozy w nim zawarte są obecnie bliskie konsensusów rynkowych. Jeżeli chodzi o zakładany deficyt, to myślę, że będzie on taki, jak zostało to zapisane, choć trudno powiedzieć, jakie będzie ostatecznie wykonanie budżetu" – powiedziała minister. Zakładany deficyt 2019 r. to 29,5 mld zł.

Minister przedstawiła też najważniejsze plany na ten rok. To m.in. kontynuacja prac na uproszczeniem systemu podatkowego, nową ordynacją podatkową, czy matrycą VAT. MF podało też, że w ramach ponownej nowej matrycy możliwe jest wprowadzenie – zgodnie z postulatem branży - 8 proc. stawki VAT na nektary owocowe i 23 proc. na napoje. We wstępnej propozycji stawki na wszystkie napoje z owoców (oprócz czystych soków) miały wzrosnąć do 23 proc. – Przyjmujemy argumenty, że z niektórych owoców, np. aronii, niemożliwe jest zrobienie 100-procentowego soku – wyjaśniała.

Resort finansów kończy również prace nad strategią rozwoju rynku kapitałowego. W marcu zaś powinny być przedstawione założenia głębokiej reformy podatkowej, której celem ma pobudzenie gospodarki w długim okresie instrumentami fiskalnymi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA