Budżet i Podatki

Morawiecki: Takiej nadwyżki budżetu po lipcu nie było od 28 lat

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Taką nadwyżkę budżetu po lipcu mamy pierwszy raz od 28 lat, ten rok może się zamknąć deficytem budżetu poniżej 40 mld zł, liczonym według metodologii krajowej – mówi PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

MF poinformowało w piątek w komunikacie, że budżet miał po lipcu 2,4 mld zł nadwyżki. Dochody z VAT były wyższe o 24,4 proc. rok do roku, czyli o ok. 18,5 mld zł.

Według szacunkowych danych, dochody w tym okresie wyniosły 206,1 mld zł, czyli 63,3 proc. Z kolei wydatki opiewały na 203,8 mld zł, czyli 53,0 proc.

- Pierwszy raz w historii ostatnich 28 lat mamy taką nadwyżkę w budżecie po lipcu – powiedział Mateusz Morawiecki w rozmowie z PAP. - To oczywiście bardzo dobra wiadomość. Wiąże się to przede wszystkim z bardzo skutecznym uszczelnieniem systemu podatkowego - nie tylko VAT, ale też CIT, z którego dochody rosną szybciej dzięki rozbudowie naszych zdolności analitycznych, pracy z podatnikami, budowie nowych struktur, w tym Krajowej Administracji Skarbowej. To są skuteczne metody, które wdrażamy dla poprawy strony dochodowej głównie.

Zapewnił, że dobre dane o budżecie to nie efekt oszczędności w wydatkach. Podkreślił jednak, że wydatki są pod kontrolą – stanowią około 53 proc. wydatków całorocznych.

Pytany, czy budżet będzie sobie równie dobrze radził w drugiej połowie roku, wicepremier odpowiedział, że "gospodarka jest rozpędzona". - Myślę, że wzrost CIT na koniec roku będzie oscylował wokół 14 proc., wzrost VAT wokół 14-15 proc., może nawet więcej – zaznaczył.

- Ten rok może się zamknąć deficytem poniżej 40 mld zł (wobec prawie 60 mld zł dopuszczonych w budżecie na ten rok – PAP) liczonym według metodologii krajowej, a według metodologii europejskiej poniżej 50 mld zł - wskazał Mateusz Morawiecki.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL