Sprzedaż mieszkań. Rynek bliski przegrzania?

Deweloperzy budują coraz więcej. Znajdą chętnych na wszystkie mieszkania? Czy koniec hossy jest bliski?

Aktualizacja: 02.07.2017 12:36 Publikacja: 02.07.2017 12:24

Sprzedaż mieszkań. Rynek bliski przegrzania?

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

W maju firmy deweloperskie dostały pozwolenia na budowę ponad 11,8 tys. mieszkań. To o 55 proc. więcej niż w maju ubiegłego roku - podaje Home Broker, powołując się na dane GUS. W maju deweloperzy rozpoczęli budowę 10,6 tys. lokali (wzrost o 76 proc., r./r.). Oddali do użytku 6,2 tys. mieszkań (wzrost o 17 proc.).

Popyt nie słabnie

- Podobnie jak w poprzednich latach, które charakteryzowały się dobrymi wynikami, tak i w tym roku ostrożnie podchodzimy do wieszczenia kolejnych rekordów, jednak dane GUS nastrajają nas bardzo pozytywnie i z dużą uwagą przyglądamy się kolejnym raportom o stanie branży - mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

O dobrej sytuacji na rynku mieszkaniowym mówi też Bougues Immobilier Polska. - Popyt na mieszkania nie słabnie. Mamy inwestycje, które niemal w połowie wyprzedają się na etapie przedsprzedaży. Znaczna część zakupów to transakcje gotówkowe. W drugim kwartale tego roku stanowiły 43 proc. Oznacza to, że rynek mieszkań wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów - mówi Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Dodaje, że powodów dobrej sytuacji na rynku nieruchomości jest kilka. To m.in. sytuacja na rynku pracy i niskie stopy procentowe, które zachęcają do inwestycyjnego zakupu mieszkań i zapewniają łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych.

- Znaczenie będą miały także zmiany wprowadzone przez rząd w programie "Mieszkanie dla Młodych", które sprawiły, że już w sierpniu będzie możliwe złożenie wniosku i uzyskanie dopłaty do mieszkania z puli 100 milionów złotych. Dzięki temu kolejne rodziny będą miały możliwość skorzystania ze wsparcia. Popularność programu pokazuje, że rząd powinien rozważyć jego przedłużenie - dodaje.

Lokal dla cudzoziemca

Jak mówią deweloperzy, dobrą sprzedaż mieszkań zawdzięczają w dużej mierze obcokrajowcom. - Ukraińcy, Niemcy i Brytyjczycy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Polsce. W ubiegłym roku kupili aż 6,4 tys. lokali w największych polskich aglomeracjach - podają przedstawiciele Bouygues Immobilier Polska. - Prym wiedzie województwo mazowieckie (prawie 294 tys. mkw. kupionej powierzchni). Potem są to województwa małopolskie (99,2 tys. mkw.) oraz dolnośląskie (57,2 tys. mkw.). Ze wstępnych szacunków wynika, że trend będzie się utrzymywał i nowe mieszkania nie będą długo czekały na nabywców. Popyt stymulowany przez zagranicznych nabywców z pewnością będzie miał przełożenie nie tylko na podaż, ale też podejście do potencjalnych klientów.

- Większość deweloperów już od dawna zdaje sobie sprawę, że dużą grupę nabywców stanowią osoby z zagranicy. W związku z tym strony internetowe w języku angielskim czy odpowiednio dostosowane działania marketingowe, stają się standardem - zauważa Krzysztof Foder. - W naszym centralnym biurze sprzedaży jest interaktywny ekran, na którym można zobaczyć inwestycje mieszkaniowe w formie 3D. Istnieje możliwość obracania bryłą budynku, sprawdzania ekspozycji mieszkania na światło dzienne i widoku z balkonu.

Czujność wskazana

Marcin Krasoń, analityk Home Brokera, komentuje, że choć rynek wydaje się bardzo stabilny (brak galopujących cen i zakupów spekulacyjnych), to trudno liczyć na to, że będzie rósł w nieskończoność. - Wciąż mocnym stymulatorem rozwoju są klienci kupujący mieszkania za gotówkę, a podwyżka stóp procentowych to nadal melodia przyszłości - mówi. - W końcu jednak dojdzie do nasycenia nowymi mieszkaniami i jeśli deweloperzy nie zdążą na czas zareagować na zmianę, mogą zostać z niesprzedanymi mieszkaniami, a wtedy będą zmuszeni do obniżek cen. Nie mniejszym problemem (a może większym?) będą zakupione za spore pieniądze działki. Tych za godziwą cenę raczej nikt nie odkupi. Nie sposób jednak przewidzieć czy i kiedy to nastąpi. Mimo wszystko warto, by wszyscy rynkowi gracze zwiększyli czujność i każdą decyzję podejmowali po dokładnym przemyśleniu i analizie potencjalnego ryzyka.

W maju firmy deweloperskie dostały pozwolenia na budowę ponad 11,8 tys. mieszkań. To o 55 proc. więcej niż w maju ubiegłego roku - podaje Home Broker, powołując się na dane GUS. W maju deweloperzy rozpoczęli budowę 10,6 tys. lokali (wzrost o 76 proc., r./r.). Oddali do użytku 6,2 tys. mieszkań (wzrost o 17 proc.).

Popyt nie słabnie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu