fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Dominic Raab: Zostają wspólne sprawy i wartości

AFP
Będziemy w dalszym ciągu walczyć o sprawy istotne dla naszych europejskich sojuszników – przekonuje minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab.

Dzisiaj opuszczamy Unię Europejską. Ale nie jest to koniec, wręcz przeciwnie: to nowy, odważny początek i otwarcie kolejnego rozdziału.

Przedstawiamy Wielką Brytanię jako kraj ambitny, pewny siebie i nieskrępowanie globalny, ponieważ teraz możemy swobodnie zdefiniować nowe relacje z naszymi europejskimi partnerami, oparte na silnych więzach przyjaźni, łączących nas wartościach i wspólnych interesach.

Rozpoczynamy nowy rozdział. Do końca tego roku dokonamy możliwie najlepszych ustaleń odnośnie do nowych relacji, uwzględniając wolę narodu wyrażoną w referendum w 2016 roku, których fundamentem będzie przyjazna współpraca z innymi obywatelami Europy.

Jest jeszcze NATO

Współpraca ta ma kluczowe znaczenie dla stabilności międzynarodowej, pomaga nam stawiać czoła globalnym wyzwaniom i coraz lepiej realizować nasze wspólne cele.

Ale przede wszystkim będziemy niezależnym krajem, zdolnym decydować o naszej własnej przyszłości, sprawującym kontrolę nad naszymi granicami, prawem, kwestiami finansowymi i handlowymi.

Dwa tygodnie temu wraz z moimi odpowiednikami z Grupy E3 pracowałem nad kwestią pociągnięcia Iranu do odpowiedzialności za pogwałcenie kluczowych ustaleń porozumienia nuklearnego. Akcja ta była wynikiem precyzyjnie skoordynowanych rozmów telefonicznych i spotkań – filarów ścisłej współpracy pomiędzy bliskimi partnerami.

Ale to partnerstwo nie opiera się wyłącznie na szybkim podejmowaniu zdecydowanych działań. Polega ono przede wszystkim na długofalowym zaangażowaniu, przejawiającym się w każdym aspekcie naszej współpracy.

W ramach współpracy w NATO brytyjscy marynarze, żołnierze i piloci działają dziś obok naszych bałtyckich sojuszników, odstraszając potencjalnych przeciwników i chroniąc nas na wypadek rosyjskiej agresji – na morzu, lądzie i w powietrzu.

Globalne wyzwania

W tym roku, wraz z Włochami jako naszym partnerem, spotkamy się w Glasgow na konferencji COP26, podczas której wspólnie z europejskimi przywódcami nakreślimy zdecydowany, globalny plan przeciwdziałania zmianom klimatu.

Wspólnie z europejskimi partnerami będziemy zatem nadal działać na rzecz rozwoju handlu, wzmacniania bezpieczeństwa i stawiania czoła globalnym wyzwaniom.

Rozpoczęcie nowego rozdziału oznacza, że Zjednoczone Królestwo może ponownie określić się jako naród liberalny, opowiadający się za wolnym handlem.

Przekonaliśmy się, w jak wielkim stopniu rozszerzanie wymiany handlowej przyczynia się do rozwoju biznesu, tworzenia nowych miejsc pracy, obniżania kosztów utrzymania i zwiększania oferty dla konsumentów. Jednak możliwości te nie powinny być dostępne wyłącznie dla Europy, lecz także dla najbiedniejszych krajów na całym świecie.

Oznacza to jednocześnie, że będziemy z całej mocy przestrzegać zasad moralnych, będąc siłą szerzącą na świecie dobro. Naszymi nadrzędnymi wartościami zawsze były i będą wolny handel, demokracja, prawa człowieka oraz międzynarodowa praworządność.

Nowa relacja

Będziemy zatem w dalszym ciągu walczyć o sprawy istotne dla wielu naszych europejskich sojuszników – od obrony wolności mediów po zapewnienie wszystkim dziewczynkom dostępu do dobrej edukacji – także w najbiedniejszych krajach świata.

Jak stwierdził premier Boris Johnson, jest to okazja do zbudowania nowej, ale głębokiej i silnej przyjacielskiej relacji.

Jest to okazja do potwierdzenia naszej wspólnej woli do stawienia czoła najtrudniejszym wyzwaniom teraźniejszości – od cyberbezpieczeństwa po zmiany klimatu.

To również szansa dla Wielkiej Brytanii, aby zademonstrować, że dla Europy możemy być jeszcze lepszymi niż dotąd sojusznikami, sąsiadami i przyjaciółmi.

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA