fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Johnson proponuje zbiórkę, by Big Ben zabrzmiał w dniu brexitu

AFP
500 tys. funtów kosztowałoby wprawienie w ruch słynnego dzwonu Big Ben o godz. 23:00 czasu brytyjskiego (o północy czasu polskiego) - biciem dzwonu moment ten chciałby uświetnić premier Boris Johnson. Po tym jak komisja Izby Gmin uznała, że wprawienie dzwonu w ruch tego dnia byłoby zbyt dużym wydatkiem, Johnson zaproponował w BBC zorganizowanie zbiórki środków na ten cel w formule crowdfundingu (zbiórki wśród internautów).

13,7-tonowy dzwon od 2017 roku, czyli od momentu rozpoczęcia prac renowacyjnych w Wieży Królowej Elżbiety, na szczycie której wisi Big Ben, odzywa się jedynie w czasie najważniejszych wydarzeń.

Po tym jak komisja Izby Gmin odrzuciła możliwość wprawienia dzwonu w ruch w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, Johnson na łamach BBC stwierdził, że środki na ten cel można zebrać od Brytyjczyków.

Sugestia premiera pojawiła się po tym, jak grupa opowiadających się za brexitem posłów parlamentu brytyjskiego rozpoczęła kampanię na rzecz wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE przy dźwięku Big Bena. Ale projekt taki upadł w ubiegłym tygodniu.

Tymczasem lider Partii Brexitu, Nigel Farage, planuje świętować wyjście Wielkiej Brytanii z UE na Parliament Square, placu przy siedzibie brytyjskiego parlamentu, na którym można byłoby dobrze słyszeć bijący dzwon z Wieży Królowej Elżbiety. Zainteresowanie biletami na to wydarzenie wyraziło w pierwszym dniu, po zapowiedzeniu go przez Farage'a, aż 12 tysięcy osób.

Remont Wieży Królowej Elżbiety zakończy się w 2021 roku.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA