fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Źródła w brytyjskim rządzie: Merkel wyjaśniła - umowy brexitowej nie będzie

AFP
Kanclerz Angela Merkel w czasie telefonicznej rozmowy z Borisem Johnsone miała powiedzieć mu, że porozumienie ws. umowy brexitowej jest "bardzo mało prawdopodobne".

Sky News podaje treść rozmowy między Johnsonem a Merkel powołując się na źródła w kancelarii brytyjskiego szefa rządu.

Johnson miał rozmawiać z Merkel rano przez 30 minut. W czasie rozmowy brytyjski premier podkreślał, że negocjacje z Brukselą ws. umowy brexitowej są "bardzo bliskie załamania się".

O swojej ofercie, przedstawionej UE przed tygodniem, Johnson mówił, że jest ona "rozsądna", ale - jak dodał - nie widzi, aby była "wola do negocjacji ze strony UE".

Premier wyraził także pogląd, że niektórzy w UE liczą na to, iż na Wyspach dojdzie do drugiego brexitu, który zmieni wyniki referendum z 2016 roku. Ale - jak powiedział Merkel - nic takiego nie będzie mieć miejsca.

Źródła na Downing Street podają, że rozmowa Johnsona z Merkel wyjaśniła sytuację o tyle, że "umowa brexitowa jest zasadniczo niemożliwa - ani teraz, ani nigdy".

- Rozmowa z Merkel pokazała, że UE przyjęła nowe stanowisko. (Merkel) postawiła sprawę jasno: jest bardzo mało prawdopodobne, że dojdzie do zawarcia umowy, a jej zdaniem UE ma prawo do weta wobec wyjścia (Wielkiej Brytanii) z unii celnej - mówi informator z Downing Street.

- Merkel powiedziała, że gdyby Niemcy chciały wyjść z UE zrobiłyby to bez problemu, ale Wielka Brytania nie może wyjść, jeśli UE nie pozostanie w unii celnej i będzie w pełni związana z (UE) na zawsze - mówi informator.

- To oznacza, że umowa (brexitowa) jest niemożliwa nie tylko teraz, ale i nigdy - dodaje.

Rzecznik niemieckiego rządu potwierdził, że Merkel rozmawiała z Johnsonem, ale nie chciał rozmawiać o treści rozmowy, która - jak dodał - była poufna.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA