fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit do 1 lipca, albo Brytyjczycy muszą wybrać europosłów

AFP
Bruksela będzie musiała zakończyć członkostwo Wielkiej Brytanii w UE do 1 lipca - w przeciwnym razie Wielka Brytania musi wybrać swoich eurodeputowanych do PE - wynika z opinii prawnej, która trafiła do ambasadorów państw UE. Z treścią opinii zapoznał się "The Guardian".

Gdyby przedłużenie procedury brexitu miało obejmować okres do 1 lipca, wówczas nie będą z tym się wiązać żadne szczególne warunki. Ale dłuższe przedłużenie obecności Wielkiej Brytanii w UE będzie wymagało wzięcia przez Brytyjczyków udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z dokumentu.

Oznacza to, że jeśli Wielka Brytania nie przeprowadzi w maju wyborów do PE, niemożliwe będzie przesunięcie daty brexitu na termin późniejszy niż 1 lipca - pisze "The Guardian".

Z opinii prawnej wynika, że jeśli Wielka Brytania zakłada możliwość przełożenia brexitu na datę późniejszą niż 1 lipca, musi przeprowadzić w maju wybory do Parlamentu Europejskiego.

Gdyby bowiem Wielka Brytania nie wybrała eurodeputowanych i pozostała w UE po 1 lipca, gdy zbierze się nowy Parlament Europejski wówczas UE "przestanie działać w bezpiecznym kontekście prawnym" - wynika z opinii. Wszystkie decyzje UE, które zostałyby podjęte z udziałem PE, w którym nie zasiadaliby brytyjscy posłowie, mimo że Wielka Brytania formalnie byłaby członkiem UE, mogłyby być w takiej sytuacji kwestionowane jako podjęte niezgodnie z prawem.

W czwartek Izba Gmin poparła uchwałę upoważniającą rząd do przedłużenia procedury opisanej w artykule 50 Traktatu o UE, w związku z wcześniejszym odrzuceniem umowy ws. brexitu wynegocjowanej przez May w głosowaniu z 12 marca i odrzuceniem możliwości wyjścia z UE bez umowy w głosowaniu z 13 marca.

Uchwała przyjęta przez Izbę Gmin 14 marca przewiduje, że brexit miałby zostać opóźniony do 30 czerwca, jeśli Izba Gmin przyjmie jej umowę brexitową do przyszłej środy. May ostrzega, że jeśli Izba Gmin odrzuci jej umowę, wówczas Unia Europejska może znacznie bardziej opóźnić brexit - a decyzję o tym do kiedy to zrobi, podejmie Bruksela.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA