fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Tusk sugeruje, że Wielka Brytania powinna zostać w UE

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Czas się prawie skończył" - pisze w oświadczeniu, wydanym po odrzuceniu przez Izbę Gmin porozumienia ws. brexitu wynegocjowanego przez Theresę May, przewodniczący KE Jean-Claude Juncker

Juncker podkreśla, że "z żalem" przyjął wynik głosowania w Izbie Gmin dodając jednak, że po stronie UE "proces ratyfikowania porozumienia ws. brexitu będzie kontynuowany (UE przyjęła umowę wynegocjowaną przez May na szczycie 25 listopada).

Według przewodniczącego KE porozumienie to jest "uczciwym kompromisem i najlepszą możliwą umową" ws. brexitu. "Ogranicza szkody spowodowane przez brexit obywatelom i przedsiębiorstwom w całej Europie. To jedyny sposób na zapewnienie uporządkowanego wycofania się Wielkiej Brytanii z UE" - pisze Juncker.

Przewodniczący KE podkreśla, że Komisja i główny negocjator ze strony UE Michel Barnier "poświęcili mnóstwo czasu i wysiłków, by wynegocjować porozumienie".

"Okazaliśmy kreatywność i elastyczność w czasie tych negocjacji" - dodaje. Podkreśla też, że zarówno on, jak i przewodniczący RE Donald Tusk "okazali dobrą wolę oferując dodatkowe wyjaśnienia i gwarancje w czasie wymiany listów z Theresą May", po tym jak ta przełożyła zaplanowane na grudzień głosowanie ws. brexitu w Izbie Gmin. 

"Ryzyko nieuporządkowanego wycofania się Wielkiej Brytanii z UE wzrosło po głosowaniu" z 15 stycznia - podkreśla Juncker. "Chociaż nie chcemy, żeby to się zdarzyło, KE będzie kontynuować przygotowania na taką ewentualność, aby zapewnić, że UE będzie na nią w pełni przygotowana" - dodaje Juncker, który wzywa następnie Wielką Brytanię do "wyjaśnienia jej intencji" ws. brexitu "tak szybko jak to możliwe".

Z kolei Donald Tusk pyta na Twitterze: "Jeśli porozumienie jest niemożliwe i nikt nie chce braku porozumienia, to kto ostatecznie będzie mieć odwagę powiedzieć, jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?". Jak pisze BBC jest to sugestia, że Wielka Brytania powinna zostać w Unii Europejskiej.

Wicekanclerz Niemiec Olaf Sholz nazwał z kolei głosowanie w Izbie Gmin "gorzkim dniem dla Europy". - Jesteśmy dobrze przygotowani, ale twardy brexit będzie najmniej atrakcyjnym wyborem dla Wielkiej Brytanii i UE - dodał.

"Najgorszą z wszystkich opcji" nazwała twardy brexit również szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

Z kolei irlandzki rząd zapowiedział "zintensyfikowanie przygotowań" do nieuporządkowanego brexitu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA