Innowacyjne przedsiębiorstwa będą miały swoją akademię

Przedsiębiorcy mogą już zgłaszać się do udziału w pierwszym programie szkoleniowo-doradczym „Akademia Menadżera Innowacji", organizowanym przez PARP.

Publikacja: 12.12.2018 20:00

Innowacyjne przedsiębiorstwa będą miały swoją akademię

Foto: 123RF

Projekt skierowany jest do firm, które chcą zwiększać swoją innowacyjność i konkurencyjność, nauczyć się nowoczesnego zarządzania oraz wdrażania innowacji. Jest adresowany do właścicieli firm, kadry zarządzającej i – jak podkreśla PARP – powstał we współpracy z najlepszymi praktykami biznesu.

Projekty „na wymiar"

– Wzmacnianie innowacyjności gospodarki to jeden z kluczowych celów polskiej polityki rozwoju. W dużej mierze finansujemy go ze środków Unii Europejskiej – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju, inaugurując działanie AMI.

– Korzystamy np. z programu „Inteligentny rozwój", z którego finansujemy m.in. projekty badawczo-rozwojowe, wdrażanie ich efektów, a także rozbudowę infrastruktury B+R na uczelniach i w firmach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, wspieramy także działania o charakterze „miękkim", pozwalające na wzmocnienie ich kompetencji do zarządzania innowacjami. Przykładem tego jest właśnie program „Akademia Menadżera Innowacji" – dodała wiceminister.

Zgodnie z założeniami AMI w efekcie udziału przedsiębiorstwa w akademii przygotowane zostaną dedykowane projekty rozwiązań dotyczących innowacyjności w danym przedsiębiorstwie, np. zarządzania talentami, stymulowania współpracy B+R czy kontaktów z klientami przy tworzeniu i doskonaleniu produktów.

– Aby osiągnąć wzrost produktywności w gospodarce w długim terminie, potrzebujemy tworzenia i wdrażania nowych innowacyjnych rozwiązań. I to jest wielkie wyzwanie dla państwa i dla polskich przedsiębiorców – wskazał Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. – Robimy wszystko, by wspierać biznes na różnych etapach tych działań, zarówno jeśli chodzi o przygotowywanie rozwiązań prawnych, jak i z zakresu finansowania. Ale nie tylko. Potrzebne jest też wsparcie w zarządzaniu procesami innowacyjnymi. I dlatego proponujemy program AMI, który ma pomóc w budowaniu kultury innowacji w firmie oraz w zarządzaniu całym cyklem innowacji, ponieważ nowatorskie rozwiązania trzeba jeszcze umieć dostrzec, docenić, ocenić i sprzedać – dodał wiceminister.

Pięć edycji

Przewidzianych jest pięć edycji AMI, które potrwają łącznie do 2023 r. Już można się zgłaszać do I edycji, jaka zacznie się na wiosnę. Zakwalifikowane zostaną do niej 34 przedsiębiorstwa.

– Każde zgłoszenie będzie analizowane pod kątem profilu firmy i do niego zostanie dobrany doradca, który od początku do końca tej edycji będzie z tą firmą pracował – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, p.o. prezes PARP.

– „Akademię Menadżera Innowacji" przygotowaliśmy w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców. Widzimy je, bo od lat zajmujemy się innowacjami i ich wprowadzaniem do firm – mówiła Małgorzata Oleszczuk. – To jest pierwszy i jedyny tego typu program w Polsce. To, co w nim proponujemy, to kompleksowa oferta zarówno szkoleń, jak i pracy doradców z konkretnymi firmami.

Pierwsza edycja AMI potrwa około ośmiu miesięcy. Część szkoleniowa będzie mieć formę wykładów i warsztatów. A część doradcza (170 godzin) realizowana będzie w poszczególnych firmach, gdzie uczestnicy pod okiem doradcy będą mogli stosować zdobytą wiedzę, czyli rozwiązywać konkretne problemy w swoim przedsiębiorstwie. Ponadto uczestnicy akademii uzyskają wsparcie eksperta w jednym z sześciu obszarów tematycznych stanowiących zakres merytoryczny programu.

Program jest współfinansowany z programu „Wiedza Edukacja Rozwój" i z programu „Inteligentny rozwój". Łącznie na cały projekt AMI z pierwszego programu pochodzi 29,5 mln zł, z drugiego ok. 4 mln zł. Przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie mogą otrzymać 80 proc. dofinansowania udziału w akademii, a duże – 50 proc.

Zgłoszenia do I edycji programu przyjmowane będą do 31 stycznia 2019 r. Wnioski można składać za pośrednictwem strony PARP.

Projekt skierowany jest do firm, które chcą zwiększać swoją innowacyjność i konkurencyjność, nauczyć się nowoczesnego zarządzania oraz wdrażania innowacji. Jest adresowany do właścicieli firm, kadry zarządzającej i – jak podkreśla PARP – powstał we współpracy z najlepszymi praktykami biznesu.

Projekty „na wymiar"

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro