fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Droga zamiast kopalni

Fotorzepa, Maciej Kaczanowski
Protesty dolnośląskich gmin na lata zablokowały dostęp inwestorów do taniego węgla brunatnego, a teraz pogrzebała go trasa S3.

Dolny Śląsk – między Lubinem a Legnicą – ma najbogatsze złoża węgla brunatnego w Europie, ale ze względu na duży opór społeczny od lat żaden inwestor nie może po nie sięgnąć. Przez środek złoża wkrótce będzie prowadził jeden z odcinków trasy ekspresowej S3. Dla mieszkańców to znak, że decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad definitywnie pogrzebała odkrywkę na niezwykle bogatym złożu Legnica.

Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, zapewnia, że nie taki cel miała dyrekcja, planując trasę S3 przez Lubin do Legnicy. – Opieramy się na decyzji środowiskowej dla danego terenu. Dodatkowo musimy brać pod uwagę sens budowy drogi ekspresowej – by odciążyła centra miast, głównie od aut ciężarowych. Poprowadzenie ekspresówki opłotkami nie ma sensu – wyjaśnia Krynicki. W tej chwili GDDKiA realizuje prawie 120 km drogi ekspresowej S3 od Nowej Soli przez Legnicę do Bolkowa o łącznej wartości prawie 3,2 mld zł.

Wszystko może jednak...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA