fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Unia Europejska walczy z plastikowymi jednorazówkami. Mają zniknąć ze sklepów

Adobe Stock
Do 2021 r. w krajach Unii Europejskiej mają zniknąć ze sklepów niektóre plastikowe jednorazówki: sztućce, talerzyki, słomki i patyczki higieniczne.

Komisja ochrony środowiska przy Parlamencie Europejskim przyjęła rezolucję, w ramach której od 2021 r. plastikowe jednorazówki będą zakazane na terytorium Wspólnoty. 51 europosłów głosowało za, 10 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Na liście zakazanych produktów znalazły się m.in. plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów, słomki, sztućce, talerzyki i patyczki higieniczne.

Do 2025 r. państwa członkowskie będą musiały ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy, m.in. plastikowe opakowania na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody. Każde z państw członkowskich będzie miało też obowiązek stworzenia krajowego planu zachęcającego obywateli do używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

Bloomberg

Jednorazowe plastikowe przedmioty stanowią 70 - 80 procent odpadów morskich. Plastikowe odpady są znajdowane w organizmach wielu zwierząt morskich, m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków. To oznacza, że trafiają także na nasze talerze.

Drugim zagrożeniem dla mórz i oceanów są odpady tytoniowe. Filtry papierosów zawierają plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r. Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię rozkłada się przez 12 lat. Komisja nakłada na kraje członkowskie obowiązek nadzoru nad firmami tytoniowymi, by te pokrywały koszty zbiórki odpadów, transportu, obróbki i zbierania śmieci.

Adobe Stock

Komisja ochrony środowiska chce też, by co najmniej 50 proc. utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego, zawierającego tworzywa sztuczne, było usuwane z mórz i plaż. Narzędzia połowowe stanowią 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach.

Unia Europejska chce też wymusić na krajach członkowskich skuteczniejsze recyklingowanie plastikowych butelek. Do 2025 r. aż 90 proc. plastikowych butelek ma być zbieranych i powtórnie przetwarzanych. Do zwracania plastiku ma zachęcić system kaucji, a koszty związane z wdrożeniem rezolucji mają częściowo ponosić także producenci plastikowych opakowań.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października w Strasburgu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA