245 prywatnych inwestorów zaangażowało się dotychczas w transakcje pięciu funduszy utworzonych przez PFR Ventures, które koinwestują z aniołami biznesu, czyli inwestorami gotowymi wspierać startupy nie tylko finansowo, lecz także swoim doświadczeniem i kontaktami. W takim modelu przeprowadzono dotychczas 41 transakcji, w których anielski wkład sięgnął łącznie 37 mln zł – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej" danych PFR Ventures. Jak jednak zaznacza Maciej Polak, menedżer ds. komunikacji w PFR Ventures, te dane pokazują niewielką część rynku, gdyż aniołowie biznesu uczestniczą też w transakcjach innych funduszy PFR.

Teraz rozwój anielskich inwestycji ma przyspieszyć nowa ulga podatkowa w PIT przewidziana w Polskim Ładzie.Prywatny inwestor będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków na kupno udziałów lub akcji funduszu VC albo spółki z co najmniej 5-proc. udziałem funduszu. Są jednak warunki: w roku podatkowym będzie można odliczyć do 250 tys. zł, a kupione z ulgą udziały lub akcje trzeba trzymać przez co najmniej dwa lata.

Nowa ulga ma być dodatkową zachęta dla prywatnych inwestorów chcących lokować kapitał w innowacyjnych spółkach, w tym dla aniołów biznesu. Z niedawnego badania „Polak inwestor" wynika, jednak, że indywidualni inwestorzy preferują bezpośrednie zakupy udziałów czy akcji wybranych firm.

– Bardzo się cieszymy, że pojawi się wsparcie w postaci ulg podatkowych. Równocześnie liczymy, że będzie ono kształtowane w taki sposób, by angażować jak największą grupę inwestorów, bez zawężania się do wspólnych inwestycji z państwowymi funduszami – podkreśla Robert Ługowski, partner zarządzający w Cobin Angels, działającej od 2015 r. sieci aniołów biznesu. Współpracuje z nią blisko setka aniołów biznesu, a chętnych do tej roli przybywa. Zdaniem szefów Cobin Angels do poszukiwania alternatywnych inwestycji zachęcają niskie stopy procentowe i wygórowane ceny nieruchomości. Do tego dochodzi efekt pandemii, która uświadomiła potencjał nowych technologii, ale i szansa na nieprzeciętne zyski.

– Widać, że polskie startupy osiągają sukcesy, co pobudza myślenie – twierdzi Marek Dworak, jeden z założycieli stowarzyszenia Sterling Angels, które zrzesza 85 aniołów biznesu. On też dostrzega rosnące zainteresowanie przedsiębiorców tą rolą. Zdaniem Marka Dworaka koinwestycje z funduszem, który zajmie się kwestiami formalnoprawnymi, to atrakcyjna opcja, zwłaszcza dla początkujących aniołów biznesu, choć szkoda, że ulga nie jest większa.