fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niełatwe życie zagranicznych inwestorów w Polsce

Fotorzepa, Marta Bogacz
Polska nie należy do krajów z przyjaznym dla inwestorów systemem regulacji. Pod tym względem w regionie lepiej wypadają nie tylko Czechy, ale nawet Ukraina.

Spośród krajów Unii Europejskiej najłatwiej biznes prowadzić w Danii, Holandii i Irlandii, najtrudniej zaś w Grecji, Francji i Chorwacji. Polska jest w środku stawki – wyliczyła TMF Group, działająca w ponad 80 krajach firma świadcząca usługi biznesowe, m.in. księgowe, podatkowe i kadrowe.

W najnowszym raporcie „Global Business Complexity Index" , który „Rzeczpospolita" opisuje w Polsce jako pierwsza, eksperci TMF Group przeanalizowali warunki prowadzenia działalności w 77 jurysdykcjach (rok wcześniej w 76). Ostatnie miejsca w rankingu obciążeń zajęły Curaçao, USA, Jamajka, Dania oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze. To oznacza, że to tam obciążenia przedsiębiorstw – regulacyjne, prawne i podatkowe – są najmniejsze. Na przeciwległym biegunie znalazły się Indonezja, Brazylia, Argentyna, Boliwia i Grecja. Tam środowisko biznesowe jest najbardziej złożone.

Polska uplasowała się na 34. miejscu, za Portugalią, Gwatemalą i Paragwajem, a tuż przed Rumunią, Włochami i RPA. Jest więc w połowie stawki, ale jednak bliżej krajów najmniej przyjaznych dla biznesu, a nie tych najbardziej przyjaznych. Rok wcześniej Polska była 21. Zmiana pozycji sugeruje, że prowadzenie biznesu w Polsce w ciągu roku stało się relatywnie łatwiejsze. Eksperci TMF Group firmy zastrzegają jednak, że awans nie wynika z wprowadzenia bardziej przyjaznych przepisów dla biznesu. – Zmiana pozycji Polski w rankingu wynika raczej z roszad, jakie miały miejsce w odniesieniu do innych krajów. To smutna konstatacja – ocenia Joanna Romańczuk, dyrektor zarządzająca TMF Group w Polsce. – Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce wciąż spotykają się z dużymi wyzwaniami. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki matki zlokalizowane są poza Polską, może trwać bardzo długo. Te wysokie bariery wejścia zmuszają inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji – dodaje.

TMF mierzy złożoność otoczenia biznesowego na podstawie ponad 250 różnych kryteriów dotyczących księgowości, podatków, prawa pracy itp. Autorzy raportu wyjaśniają, że miejsce Polski w środku rankingu, wskazujące na dość uciążliwe warunki prowadzenia biznesu, wynika z często zmieniających się przepisów prawa, relatywnie trudnego dla inwestora zza granicy procesu zakładania firmy, a także wyjątkowo uciążliwych wymogów administracyjnych w obszarze sekretariatu korporacyjnego. – Polska ma szóstą co do wielkości gospodarkę w UE i wykwalifikowanych pracowników. Ma wiele atrybutów niezbędnych do osiągnięcia sukcesu, ale jej głównym wyzwaniem, podobnie jak dużej części krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jest ograniczenie sfery administracji w odniesieniu do przedsiębiorstw i podjęcie kroków w kierunku e-administracji na wzór krajów nordyckich – mówi Juraj Gerzeni, dyrektor TMF Group na Europę, Bliski Wschód Afrykę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA