fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Obrót tytoniem pod większą kontrolą

123RF
Monitoring upraw tytoniu i niszczenie nielegalnych plonów zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort rozwoju.

Pakiet tytoniowy, czyli szereg zmian w przepisach mających na celu uszczelnienie rynku wyrobów tytoniowych, pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego w czwartek.

Propozycje Ministerstwa Finansów dotyczą zmian w podatku akcyzowym, a także ustaw regulujących rynek rolny. W tym pierwszym obszarze przewiduje się nowe obowiązki dla składów magazynujących susz przed opodatkowaniem akcyzą oraz pośredników w obrocie suszem (m.in. obowiązki ewidencyjne).

Resort zakłada także ograniczenie możliwości sprzedaży suszu za granicę bezpośrednio przez rolników, za to obniżyć ma się górna granica tzw. zabezpieczenia ryczałtowego z 30 do 15 mln zł.

Pod specjalnym nadzorem, organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego, mają się też znaleźć uprawy tytoniu. Jeśli kontrole wykażą, że uprawy prowadzone są bez wpisu do rejestru (lub ich powierzchnia jest większa od zgłoszonej), producent będzie musiał zniszczyć plony na swój koszt.

W sumie wszystkie zmiany mają na celu ograniczenie liczby nielegalnych wytwórni wyrobów tytoniowych, które dziś psują biznes uczciwym producentom papierosów. Szacowane korzyści dla budżetu nie są jednak wielkie – ok. 79 mln zł rocznie. Koszt prowadzenia nadzoru upraw ma wynieść ok. 1,8 mln zł rocznie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA