fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rozmowy Lizbona-Londyn o „moście turystycznym"

AFP
Przedstawiciele Portugalii i W. Brytanii prowadzą rozmowy o utworzeniu korytarza lotniczego dla turystów, który pozwoli brytyjskim gościom uniknąć po powrocie 14-dniowej kwarantanny.

Gospodarka Portugalii zależna od turystyki na poziomie 15 proc. PKB mocno odczuła pandemię i wprowadzone ograniczenia u siebie i w innych krajach, władze chcą uratować przynajmniej część sezonu letniego. W. Brytania jest głównym źródłem przychodów Portugalii z turystyki, z ponad 16 mln gości w 2019 r. 20 proc. stanowili Wyspiarze. Londyn zapowiedział jednak wprowadzenie od 8 czerwca 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających, także rodaków wracających do domu.

Rozmowy o moście dla turystów są we wstępnej fazie, Portugalczycy chcą utworzenia korytarza powietrznego dla swych obywateli udających się do W. Brytanii i dla Brytyjczyków przybywających do Portugalii, liczą, że mały bilans ofiar koronawirusa będzie czynnikiem sprzyjającym.

Portugalski MSZ poinformował Reutera, że wystąpił o dodatkowe informacje o kwarantannie, nie potwierdził ani też nie zaprzeczył, że są rozmowy o korytarzu, wyraził tylko optymizm, że dojdzie do znalezienia rozwiązania możliwego do przyjęcia. „Ze względu na wzajemne interesy MSZ jest pewien, że będzie możliwe uzgodnienie rozwiązana spełniającego te interesy, zwłaszcza w nadchodzącym sezonie letnim" — stwierdza komunikat.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel ogłaszając kwarantannę wyjaśniła, że „teraz, gdy minął szczyt zachorowań na tego wirusa musimy podjąć kroki ochronne przed importowanymi przypadkami, aby nie wywołały wznowienia tej choroby". Naruszający kwarantannę narażają się na grzywnę tysiąca funtów, władze będą robić wyrywkowe kontrole.

Prezes organizacji przewoźników Airlines UK, Tim Alderslade stwierdził, że „wprowadzanie kwarantanny na tym etapie nie ma sensu i w najlepszym razie będzie oznaczać bardzo ograniczony międzynarodowy ruch lotniczy. To najgorsza rzecz, jaką rząd mógł zrobić, jeśli chce zrestartować gospodarkę". Rząd Francji zapowiedział zrobienie tego samego wobec przybyszów z Wysp.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA