fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Forum Ekonomiczne to szansa dla biznesu

Forum przyciąga tysiące gości i zyskało miano polskiego Davos.
Rzeczpospolita, Piotr Guzik
Po blisko 30 latach Forum przeniosło się w 2020 r. z Krynicy do Karpacza. Udział w takim wydarzeniu to korzyść dla firm, ale też miejscowości.

Forum Ekonomiczne organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich ruszyło w Krynicy w 1992 r. Na początku była to mała konferencja, w której udział wzięło około 100 gości. Z czasem Forum rosło w siłę, zyskało miano największego i najbardziej znanego spotkania przedstawicieli świata biznesu i polityki w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku przyciągało tysiące gości, w tym głowy państw, przedstawicieli rządów i szefów firm z całego świata. Do Krynicy przyjeżdżali też przedstawiciele UE i wielu międzynarodowych instytucji finansowych. Lista nazwisk jest bardzo długa. Wystarczy wspomnieć prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Forum odwiedzali też szefowie rządów m.in. Jerzy Buzek, Donald Tusk, Beata Szydło czy Mateusz Morawiecki, a także ministrowie, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Wśród zagranicznych gości byli José María Aznar, José Manuel Barroso, Mikuláš Dzurinda, Robert Fico, Václav Havel, Giorgio Napolitano, Viktor Orbán, Petro Poroszenko, Mirek Topolánek czy José Luis Zapatero.

To na Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2008 r. premier Donald Tusk złożył niespodziewaną deklarację: rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2012 r. Te plany zmienił globalny kryzys finansowy, a potem zmiany polityczne w Polsce. W 2015 r. politycy PiS mówili w czasie Forum w Krynicy o swoich pomysłach na gospodarkę, m.in. o opodatkowaniu wielkich sklepów i banków czy uszczelnieniu systemu podatkowego.

W 2020 r. z powodu pandemii Covid-19 Forum nie mogło się odbyć w Krynicy. Jego organizację przejął Karpacz. Także tegoroczne Forum odbędzie się w tym mieście. – To nie są targi, to nie jest miejsce, gdzie się zawiera kontrakty. To jest miejsce, gdzie mogą się poznać ludzie. I to zarówno z przedstawicielami innych firm, jak i polityki czy samorządów. A relacje międzyludzkie to bardzo ważna rzecz w biznesie – mówi ekonomista prof. Witold Orłowski. Jego zdaniem nawet organizacja przez firmę serii spotkań nie da jej tylu okazji do nawiązania kontaktów, ile jeden pobyt na Forum. – Co ważne, wszystko tu jest jawne. To jedna z nielicznych formuł, gdzie przedstawiciele świata biznesu mają szansę na krótkie, niebudzące wątpliwości moralnych czy prawnych, spotkania z politykami – mówi prof. Orłowski. – To też okazja do wymiany poglądów i podzielenia się doświadczeniami – mówi Witold Orłowski.

– Dobre forum ekonomiczne kładzie nacisk na jakość tematów, a nie ilość. Jest to świetna okazja do poznania ciekawych ekspertyz, aktualnych trendów, wymiany doświadczeń, poznania różnych punktów widzenia oraz oczywiście do nawiązania kontaktów. Z perspektywy firm to możliwość zaprezentowania się i wzmocnienia marki – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Organizacja dużych wydarzeń gospodarczych, takich jak Forum Ekonomiczne, to korzyść także dla miejscowości, które je organizują. Stąd czasami ostra rywalizacja między nimi. – Tego typu wydarzenia organizowane są zwykle w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, zwykle poza sezonem. Liczy się wypełnienie hoteli i pensjonatów w okresie, kiedy turystów jest już mniej. Tak jest na przykład w przypadku Davos, które jest pierwowzorem tego wszystkiego – mówi prof. Witold Orłowski.

Zwraca też uwagę na aspekt promocyjny takiego wydarzenia. – Jeśli Forum jest udane, przyciąga znane osoby ze świata biznesu czy polityki, to mówi się o nim w mediach. Także o miejscowości, która je organizuje. To przyciąga dodatkowych turystów i ich pieniądze, a to przekłada się na rozwój danej miejscowości – tłumaczy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA