fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

"Polski Ład" PIS. Sprawiedliwa transformacja energetyczna

AdobeStock
W swoim programie PiS obiecuje, że przekaże kolejnym pokoleniom kraj bardziej zielony i przyjazny środowisku. Ale szczegółów jest wyjątkowo mało.

W "Polskim Ładzie" rząd pisze, że szczególnie zależy mu poprawie jakości powietrza, stąd inwestycja i programy mają być nakierowane na zmniejszanie emisji CO2. Z kolei uniezależnienie się od importu ropy i gazu pozwolić ma zachować´ w kraju ponad 74 mld zł.

PiS zapowiada m.in. usprawnienie programu Czyste Powietrze poprzez mechanizm prefinansowania i dofinansowania inwestycji dla najuboższych, a wnioski będzie można składać przez system bankowy. Nowa odsłona programu to m.in. całkowite odejście od finansowania kotłów węglowych i wsparcie dla powszechnego zastosowania pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, budynkach wielorodzinnych oraz ciepłownictwie.

Dla zwiększenia zasięgu programu antysuszowego wprowadzone zostaną zachęty systemowe i ułatwienia w zakresie tworzenia stawów i cieków wodnych na terenach wiejskich. To pozwoli nam we względnie krótkim czasie uzyskać pozytywny wpływ na mikroklimat i dostępność wody dla obywateli.

„Obecnie w Polsce jest 1666 zgazyfikowanych gmin, na gazyfikację czeka 1111 gmin" – wylicza rząd w Polskim Ładzie. By rozwiązać ten problem proponowany jest rządowy program małej gazyfikacji wyspowej - niezależne instalacje gazu typu LNG dostarczą paliwo do tych lokalizacji, do których nie dotarła jeszcze gazyfikacja sieciowa. Każdy zbiornik LNG będzie mógł zaopatrzyć 200 domów jednorodzinnych, czyli około 1000 mieszkańców lub urzędy, szpitale, szkoły, uzdrowiska czy firmy.

Program Mój Prąd zostanie poszerzony m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu – aby wytwarzana energia elektryczna była jak najlepiej wykorzystywana w miejscu jej wytworzenia. Z czystej, zielonej energii elektrycznej będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale również domów wielorodzinnych, mieszkańcy całych wsi i miast.

Wdrożone mają zostać nowe narzędzie zwalczania wysp ciepła w miastach, realizowane w ramach projektu „Miasto z klimatem", polegające na likwidacji betonu i asfaltu, tam gdzie jest to możliwe, a także nasadzeniu drzew i krzewów oraz tworzeniu mikroparków, zielonych ścian i dachów. Ustanowimy minimalny procentowy udział przestrzeni biologicznie czynnej w miastach (w tym także zielone dachy i trawniki z rzadko koszoną trawą). Z kolei budżet obywatelski w samorządach ma zostać zwiększony do 1,5 proc. całego budżetu i ma być zarezerwowany tylko na zielone projekty.

W 2021 r. rząd planuje przyjęcie strategii obejmującej rozwój pełnego łańcucha wartości polskiej gospodarki wodorowej. Wkrótce też mają ruszyć pierwsze projekty farm wiatrowych na morzu, które uruchomią m.in. PGE czy Orlen.

W "Polskim Ładzie" PIS jest też mowa o polskiej elektrowni atomowej. Przygotowania to tej inwestycji mają się zacząć po wybraniu bezpiecznego i zaawansowanego technologicznie partnera.

W ramach gospodarki obiegu zamkniętego zapowiedziano wprowadzenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. W ten sposób ograniczona ma zostać nadmierna ilość odpadów, zwiększyć się też ma ich przydatność do recyklingu. Jednym z narzędzi gospodarki obiegu zamkniętego będzie system kaucyjny.

Rząd zapowiada też wdrożenie dodatkowego wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, czyli dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania i tankowania oraz wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu samochodów elektrycznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA