fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francuscy rybacy oblegają Jersey. Poszło o dostęp do łowisk

Francuscy rybacy blokują wyspę Jersey
AFP
Zaostrza się spór o dostęp do brytyjskich łowisk po brexicie. Francuzi chcą odcinać dostawy energii, rybacy niemalże oblegają Jersey, a Wielka Brytania wysyła okręty wojenne.

Rybacy z Francji są wściekli z powodu ograniczeń w dostępie do brytyjskich łowisk. Po brexicie łowiska, które od lat były dostępne w ramach unijnych zasad przestały być dla nich dostępne. Spór o prawa do połowów zaostrza się i sprawia, że flotylla rybackich statków zgromadziła się w pobliżu wyspy Jersey.

Na dojściu do portu Saint Helier na wyspie Jersey zgromadziło się już, według „The Guardian", około 80 francuskich statków rybackich. Francuzi chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko utrudnieniom, ale przedstawiciel rybaków twierdził, że nie chcą oni utrudniać życia swoim brytyjskim kolegom po fachu.

- Celem jest wyrażenie naszego niezadowolenia z powodu nałożonych restrykcji. To nie jest blokada – mówił Hugo Lehuby agencji Reuters.

W chwili, gdy Lehuby rozmawiał z Reutersem, koło Jersey było około 25 statków. W tej chwili, jak wynika z danych pokazywanych przez serwis marinetraffic.com jest ich więcej niż 25, ale mniej niż 80 podawanych przez „The Guardian". Sytuację zaognia fakt, że w pobliżu rybackiej flotylli znalazły się już okręty Royal Navy – HMS Tamar i HMS Severn. W pobliżu wyspy kręci się też francuski okręt patrolowy Athos.

Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że wysłał okręty, by „monitorować" sytuację. Identyczną argumentację podał rząd Francji odnośnie wysłania swojego okrętu w pobliże wyspy.

Francuski rybaków rozgniewała decyzja rządu Jersey, który zapowiedział wydanie nowych zezwoleń połowowych zgodnych z ustaleniami brexitowymi. Nowe zezwolenia zmieniają warunki dla rybaków już posiadających licencje, ograniczając liczbę dni połowowych. Francuzi uważają, że nowe warunki narzucono jednostronnie i bez dyskusji z nimi, a przez to są to nieuczciwe ograniczenia nałożone na francuskich rybaków.

Rząd Jersey, który początkowo ograniczał się do „monitorowania sytuacji", zapowiedział, że wyśle ministra środowiska Gregory'ego Guida i ministra spraw zewnętrznych Iana Gorsta do rozmów z francuskimi rybakami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA