fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie zysk GM dzięki Ameryce Płn. i Europie

General Motors wypracował w I kwartale zysk większy od oczekiwanego dzięki solidnym wynikom w Ameryce Płn. i poprawie w Europie.
Zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie do 2 mld dolarów, do 1,24 na akcję, podczas gdy analitycy oczekiwali 1 dolara. Koncern potwierdził prognozę rocznego zysku 5,25-5,75 dolarów na akcję po 5,02 w 2015 r. Marża wzrosła do 7,1 proc. po 5,8 proc. rok temu. Obroty zwiększyły się o 4,5 proc. do 37,3 mld.
Na Amerykę Płn. przypadło 65 proc. zysku, bo popularnością na rynku cieszyły się pojazdy sportowo-użytkowe i furgonetki. Marża zmalała nieznacznie, do 8,7 z 8,8 proc. Szef finansów koncernu, Chuck Stevens wyjaśnił to kosztami restrukturyzacji i wyższą liczbą pracowników należących do związku zawodowego, którzy zaakceptowali warunki planu dobrowolnego odejścia z pracy. GM nadal liczy na roczną marżę ponad 10 proc. w Ameryce Płn.

Równowaga finansowa w Europie

W Europie koncernowi udało się osiągnąć równowagę finansową po stracie 200 mln dolarów w I kwartale 2015. GM zapowiadał to od kilku lat. Ch. Stevens potwierdził dla Europy marżę 8 proc. w najbliższych latach, ale stwierdził, że niepokojące jest ryzyko wyjścia W. Brytanii z Unii.
Koncern zmniejszył straty w Ameryce Płd., natomiast jego spółki j. v. w Chinach wypracowały bez zmiany 500 mln dolarów.

Skok zarobków szefowej

Łączne zarobki prezes Mary Barra w 2015 r. wzrosły o 72 proc. do 28 mln dolarów,. bo zapewniła koncernowi rekordowe zyski. Część tej sumy przypada na pakiet akcji przyznanych w czerwcu, których nie może sprzedać przez ponad 4 lata, a które mocno zyskały na wartości, do 11,2 mln dolarów. W 2015 r. GM osiągnął rekordowe obroty 152,4 mld dolarów i rekordowy zysk EBIT 10,8 mld. Barra została prezesem GM w styczniu 20914, gdy koncern miał do czynienia z ogromną akcją przywoławczą i kosztownym sporem sądowym z powodu wadliwych stacyjek w starszych modelach. Szef rady dyrektorów GM, Dan Ammann zarobił w 2015 r. 11,8 mln dolarów, w tym 4,2 mln w postaci pakietu akcji przyznanych w czerwcu. 7 czerwca w Detroit odbędzie się doroczne WZA koncernu, na którym do rady dyrektorów wejdzie Jane Mendillo (57) na miejsce odchodzącego Steve'a Girsky (53). Prezesi w Stanach zarabiają dużo. Łączne apanaże za 2015 r. Sergio Marchionne z Fiat Chrysler Automobiles wyniosły 73,6 mln dolarów wraz z pakietem przyznanych akcji, których nie może sprzedać, a których wartość waha się. Marchionne miał 4 mln dolarów płacy zasadniczej i premię 6,85 mln. Prezes Forda, Mark Field zwiększył swój pakiet o 17 proc. do 17,4 mln, a wraz z funduszem emerytalnym i dodatkami uzyskał 18,6 mln dolarów, mniej o 18,9 mln w 2014 r.

Postój w 4 zakładach

General Motors ogłosił o przerwie w produkcji na 2 tygodnie w 4 fabrykach w Ameryce Płn. na skutek braku podzespołów z powodu trzęsienia ziemi w Japonii. Zakłady w Lordstown (Ohio), Fairfax (Kansas), Spring Hill (Tenn.) i Flex Oshawa (Kanada) wstrzymają produkcję samochodów od 25 kwietnia. Utrata produkcji zostanie nadrobiona w czasie okresowych przerw przewidzianych do końca roku. Koncern zapewnił, że obecny postój nie powinien mięć istotnego wpływu na plany rocznej produkcji, nawet na produkcję II kwartału, czy roczne wyniki w Ameryce Płn.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA