fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

„Start Gagarina” będzie cyfrowy

AdobeStock
Dziś mija 59 lat od dnia, w którym w kosmos wyleciał pierwszy człowiek. Miejsce, z którego wystartował Jurij Gagarin zostanie całkowicie wyremontowane i unowocześnione kosztem 87 mln dolarów.

Rosja, Kazachstan i Zjednoczone Emiraty Arabskie wyremontują najstarszą platformę startową kosmodromu Bajkonur. Podpisanie porozumienia o modernizacji pierwszej platformy startowej kosmodromu Bajkonur zostało zaplanowane na koniec 2020 r, informuje za ministerstwem cyfryzacji i przemysłu aerokosmicznego Kazachstanu agencja TASS. Koszt modernizacji to 87 mln dol. Z czego Rosja, Kazachstan i ZEA zapłacą po 29 mln dol.

„Rekonstrukcja polegać ma na wymianie systemów analogowych na cyfrowe oraz wymianę przestarzałych urządzeń na nowoczesne odpowiedniki, a także wykonane zostaną potrzebne prace budowlano-montażowe. Do planowanej modernizacji, z platformy wciąż odbywały się starty rakiet nośnych Sojuz-FG. Po remoncie planujemy start rakiety Sojuz-2 oraz jej unowocześnionych wersji" - dodało kazachskie ministerstwo.

W ostatnich latach na starzejącym się Bajkonurze coraz częściej dochodziło do wypadków, które kosztowały Rosjan dziesiątki milionów utraconych dolarów. M.in. w grudniu 2010 r rakieta Proton-M wystartowała z Bajkonuru z trzema satelitami, które miały utworzyć rosyjski odpowiednik GPS - sieć GŁONASS. Rakieta nie osiągnęła wymaganej orbity, satelity spadły do Pacyfiku w pobliżu Gwinei Równikowej. Utrata satelitów kosztowała Rosję 90 mln dol.; przy okazji okazało się, że urządzenia zostały ubezpieczone na...3,5 mln dol. czyli 1/30 wartości.

W sierpniu 2011 r rakieta Sojuz-U (niezawodna od 9 lat) nie zdołała dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną promu towarowego Progress z 2670 kg ładunku. Wszystko spadło na ziemię w Republice Ałtaj. Przyczyną była awaria silników trzeciego członu rakiety nośnej. Straty przekroczyły 100 mln dol.

W 2011 r jeszcze trzy razy spadały rosyjskie rakiety. W sierpniu 2012 r Proton nie wyniósł na orbitę satelitów łączności. Jednego z nich Rosjanie zbudowali wspólnie z firmą Thales Alenia Space. Satelity miały zapewnić transmisje telewizyjne w Indonezji i Indochinach. Powodem awarii było niespodziewane włączenie się silnika bloku napędowego rakiety.

W lipcu 2013 r rakieta Proton-M z trzema satelitami GŁONASS spłonęła w pierwszej minucie od startu z Bajkonuru. Doszło do skażenia środowiska toksycznym paliwem i kwasami. Przyczyną upadku był silnik pierwszego członu rakiety, który nie rozpoczął pracy.

W kwietniu 2015 r Rosjanie utracili statek transportowy Progress, który miał dostarczyć towary do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Siadła telemetria i statek nie trafił na właściwą orbitę i spłonął. Zawiniło rozhermetyzowanie baku paliwa trzeciego członu rakiety nośnej Sojuz 2.1 a. Platforma nr 1 zwana „Startem Gagarinowskim" to najstarsza platforma startowa na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie (d. Kazachska SSR). Stąd 12 kwietnia 1961 r wzbił się w kosmos sowiecki statek „Wostok" z Jurijem Gagarinem na pokładzie. Po 1 godzinie i 48 minutach lotu syn wiejskiego stolarza i dojarki spod Smoleńska na zawsze wszedł do światowej historii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA