fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polska współpraca w obszarze technik kosmicznych

Na Politechnice Warszawskiej podpisano umowę o współpracy między uczelnią, a spółkami Cezemat PW oraz Creotech Instruments.

Celem umowy jest stworzenie partnerstwa służącego trójstronnemu wykorzystaniu doświadczeń i pozycji oraz potencjału badawczego i dorobku naukowego w dziedzinie technik kosmicznych i satelitarnych.

– Łączenie wysiłków twórczych naukowców i przedstawicieli przemysłu zawsze daje znakomite rezultaty. Zawarta dzisiaj umowa o współpracy między naszymi instytucjami z pewnością zaowocuje innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, które znajdą zastosowanie w polskiej gospodarce – mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

Mariusz Wielec, prezes Cezamat PW, przypomina, że kompleks badawczy firmy od samego początku zaprojektowany był do współpracy z przemysłem.

– Sposób budowy infrastruktury, organizacji pracy i zarządzania pozwala na elastyczną współpracę z podmiotami przemysłowymi. Centrum wyposażone będzie w zaawansowane linie technologiczne oraz platformy projektowania, symulacji, diagnostyki i charakteryzacji – tłumaczy.

Współpraca obejmować będzie utworzenie wspólnej bazy badawczej, laboratoryjnej oraz wytwórczej dla prowadzenia projektów w zakresie technik kosmicznych i satelitarnych oraz wspólne prowadzenie prac wdrożeniowych i innowacyjnych mających na celu praktyczne wykorzystanie wyników prac badawczych realizowanych w ramach umowy. Partnerzy będą także wymieniać się wiedzą, organizować szkolenia, seminaria i spotkania ekspertów oraz prowadzić spójną politykę informacyjną.

– Wierzymy, że warto wzmacniać współpracę między uczelniami wyższymi, a firmami innowacyjnymi – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotechu.

Według prof. Tomasza Skotnickiego, wiceprezesa Cezamatu ds. operacyjnych, w Polsce brakuje istotnego ogniwa, które konieczny jest do tego, żeby pomysły zamieniały się w produkt.

– Brakuje ogniwa łączącego naukowca i biznes. Ogniwa, które pozwoli zamienić pomysł w gotowy do sprzedania produkt. Trzeba to koniecznie zmienić – zaznacza.

Jego zdaniem Cezamat będzie pierwszym takim ogniwem w Polsce, ale nie da sobie rady, jeśli nie staną za nim silne instytucje.

– Celem Cezamatu nie będzie zdobycie nagrody Nobla, tylko wywarcie pozytywnego wpływu na gospodarkę – dodaje prof. Skotnicki.

Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, zaznacza, że Creotech Instruments jest kołem zamachowym dla całej polskiej branży kosmicznej.

– Sukces tej firmy jest świetnym przykładem na to, jak państwo powinno stymulować rozwój innowacyjnych firm – wyjaśnia. Wiceminister przekonuje, że należy stworzyć system, który doprowadzi do tego, iż firm takich jak Creotech będzie powstawało więcej.

– Kontakty między uczelniami, a biznesem powinny być częstsze i łatwiejsze. Należy także zdjąć z uczelni ryzyka związane z niejednoznacznością przepisów regulujących te relacje – podsumowuje Dardziński.

Zapowiedział jednocześnie zmiany w przepisach, które przygotowywuje już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

mdus

Creotech,Cezemat,Politechnika Warszawska,Piotr Dardziński,technologie,kosmos

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA