fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Oni zawalczą o Nagrody Polskiej Rady Biznesu

Dziewiątka finalistów –przedsiębiorców-wizjonerów i działaczy społecznych- zawalczy w tegorocznej. 9. już edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Po raz dziewiąty Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów Nagrody PRB. Przyznawane od 2011 roku w trzech kategoriach nagrody to sztandarowy program PRB.

Finalistami nagrody PRB im. Jana Kulczyka w kategorii Sukces– za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek są:

-Adam Góral – założyciel i prezes firmy Asseco Poland S.A., największej polskiej spółki informatycznej, specjalizującej się w produkcji oprogramowania komputerowego. Laureatów konkursu poznamy podczas Gali 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, która odbędzie się 18 maja 2020 roku w warszawskim Ufficio Primo i będzie transmitowana na żywo przez telewizję TVN24BIS.

-Marcin Ochnik – prezes rodzinnej firmy Ochnik S.A., która jest liderem na polskim rynku odzieży i galanterii skórzanej z siecią sprzedaży liczącą dziś ponad 100 salonów. Od dzieciństwa związany z rodzinnym przedsiębiorstwem, które założyli jego starsi bracia, Cezary i Jacek. Marcin Ochnik, który kieruje firm a od 2003 r. przeprowadził udaną zmianę profilu działalności firmy z produkcyjnego na handlowy, w pełni poświęcając się budowie sieci sprzedaży. - Izabella Wałkowska – prezes rodzinnej firmy Plastwil, produkującej systemy przytwierdzania szyn kolejowych i tramwajowych. Firma została założona przez jej matkę w 1983 roku. Izabela Wałkowska przejęła rodzinny interes w 2010 roku, po czym sześciokrotnie zwiększyła obroty spółki i wprowadziła ją na międzynarodowe rynki - m.in. do Afryki i na Bliski Wschód. W 2015 r., konkurując z europejskimi gigantami, wygrała przetarg zagraniczny na dostawy systemów do renowacji 200 km linii kolejowych w Pakistanie. Z sukcesem przeprowadziła też otwarcie firmy na nowe sektory: AGD oraz branżę motoryzacyjną

O nagrodę PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i Innowacje – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej- konkurują:

-Bartosz Kubik – współzałożyciel i prezes firmy Ekoenergetyka-Polska producenta szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Firmę, będącą obecnie liderem na polskim rynku elektromobilności, założył wspólnie z kolegą ze studiów, Maciejem Wojeńskim. Obaj ukończyli elektrotechnikę na Uniwersytecie Zielonogórskim, swoją pierwszą ładowarkę skonstruowali w ramach projektu dyplomowego

-Adam Piotrowski – prezes rodzinnej firmy Vigo System S.A., światowego lidera produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Zanim został prezesem Vigo System, Adam Piotrowski zajmował różne stanowiska w firmie, zaczynając jako specjalista w Dziale Technologii Detektorów. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej w zakresie inżynierii elektroniki. Ukończył także studia doktoranckie na Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując stopień doktora inżyniera nauk technicznych.

-Prof. Jakub Swadźba – założyciel i prezes firmy Diagnostyka Sp. z.o.o. z siedzibą w Krakowie, największej sieci laboratoriów medycznych w Polsce. Od ponad 25 lat aktywnie rozwija rynek usług diagnostycznych, koncentrując się na nowoczesnych technologiach i innowacjach, w tym w genetyce i histopatologii. Jest kierownikiem Katedry Medycyny Laboratoryjnej na Wydziale Lekarskim Akademii im. Jana Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz autorem prac naukowych z dziedziny autoimmunologii i nadkrzepliwości krwi, prowadzi w tym zakresie praktykę lekarską.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii Działalność Społeczna – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym ma następujących finalistów:

- Irena Dawid-Olczyk – współzałożycielka i prezeska Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, pomysłodawczyni i długoletnia koordynatorka Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi. Od przeszło 25 lat jest zaangażowana we wspieranie ofiar handlu ludźmi, pracy przymusowej oraz komercyjnego wykorzystania seksualnego.

-Slava Melnyk – dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), ogólnopolskiego stowarzyszenia działającego przeciwko dyskryminacji osób LGBTQI. Zaczynał jako wolontariusz w 2011 roku, by 2 lata później dołączyć na stałe do zespołu KPH. Kampania Przeciw Homofobii regularnie organizuje debaty oraz kampanie społeczne, których głównym celem jest przeciwdziałanie marginalizacji i dyskryminacji osób LGBT. W 2016 r. KPH zainicjowało „Tęczowy piątek" – akcję mającą na celu okazanie solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. W 2019 r. dzięki interwencji KPH dotyczącej „stref wolnych od LGBT" sprawą zajął się Europarlament, w efekcie czego przyjęta została rezolucja wzywająca Polskę do zaprzestania działań dyskryminujących.

-Tomasz Waśniewski – współzałożyciel i prezes Fundacji RT-ON oraz inicjator powołania Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie", unikalnej inicjatywy społecznej łączącej działania samorządów, lokalnych ruchów obywatelskich, ekspertów i organizacji pozarządowych przeciwnych budowie nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego w Polsce i na świecie oraz łamaniu praw obywatelskich. Zwolennik i propagator odnawialnych źródeł energii (OZE), sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz tworzenia „zielonych" miejsc pracy.

Wszystkie spółki i organizacje pozarządowe pozytywnie przeszły weryfikację Euler Hermes i PwC, które są partnerami merytorycznymi 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody, przyzna również własną Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas Gali 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, która odbędzie się 18 maja br. w warszawskim Ufficio Primo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA